Tätoveerijate põlvkonda ohustab C-hepatiit

C-hepatiidi viirus ohustab uut, augustajate
ja tätoveerijate põlvkonda ning juba nakatunud haiged jõuavad eriarstini liiga
hilja, selgus Eesti gastroenteroloogide seltsi korraldatud C-hepatiidi
jälgimisuuringust, vahendas ERR-i uudistekülg.

Aastatel 2009-2011 läbi viidud uuringust ilmnes, et C-viirusele on tekkimas teistsugused levikuteed uue põlvkonna seas, näiteks augustajate ja tätoveerijate kaudu.

"Kuid ligi 30 protsenti Eesti haigetest sai C-viiruse enne 1990-ndate algust, mil see polnud veel avastatudki. Need inimesed nakatusid vere ja verekomponentide ülekande käigus," ütles uuringu eestvedaja dr Riina Salupere ja lisas, et doonorvere olukord on muutunud, sest tänapäeval kontrollitakse Eestis vereloovutusi väga põhjalikult.

Suurimaks valupunktiks on arstide sõnul see, et C-hepatiidi viirusega haige jõuab eriarsti juurde liiga hilja.

"34 protsenti uuringus analüüsitud C-viirusest põhjustatud maksatsirroosi diagnoositi esmakordselt, seega kahetsusväärselt hilja," nentis Salupere.

Eesti gastroenteroloogid soovitavad perearstidel määrata tavalisi maksateste riskigrupi inimestele, nagu enne doonorvere kontrollimist vereülekandeid saanud inimesed (C-viirust hakati kontrollima doonorverest alates 1994. aastast), meditsiini- ja päästeteenistuse töötajad, hemofiiliahaiged, süstivad ja kokaiini tarvitavad narkomaanid, tätoveeritud, augustatud.

Eestis ravivad kroonilist C-hepatiiti gastroenteroloogid ja nakkusarstid ning igal aastal saab ravi umbes 400 uut haiget.

Kui toidu, vee ja väljaheite kaudu leviva A-hepatiidi ja nakatanud kehavedelikega kokkupuutel leviva B-hepatiidi vastu saab end vaktsineerida, siis C-hepatiidi vastu vaktsiini ei ole.

C-hepatiidi viirus levib peamiselt nakatunud vere kaudu, ülekandeks piisab isegi ühest veretilgast. Viirus võib ka kuivanud veres püsida kauem kui paljud teised viirused – kuni kolm kuud

Hinnanguliselt on C-hepatiiti nakatunud umbes 1,5 protsenti elanikkonnast ehk 20 000 inimest.

SA Tartu Ülikooli Kliinikum sisekliiniku endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonna juhataja Riina Salupere. SA Tartu Ülikooli Kliinikum sisekliiniku endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonna juhataja Riina Salupere.

Fotol SA Tartu Ülikooli Kliinikum sisekliiniku endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonna juhataja Riina Salupere.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.