Ensüümi inhibitsioon alkoholismi ja nikotiinsõltuvuse raviks

Ensüüm, mis mängib rolli aju vastuse
kontrollimises nikotiinile ja alkoholile, võib saada lubavaks sihtmärgiks uutele
ühenditele, mis raviksid üheaegselt inimestel nii nikotiini- kui
alkoholisõltuvust. Sellele järeldusele jõudsid Californi ülikooli ning Ernest
Gallo kliiniku ja uurimiskeskuse teadlased Robert O. Messing ja Anna M. Lee.

Uurimuses kasutati geneetiliselt muundatud hiiri, kellel puudus ensüümi proteiini kinaas C (PKC) epsiloni kodeeriv geen. Neli nädalat kestnud katses selgus, et sellised hiired tarbisid vähem nikotiini sisaldavat vesilahust kui tavalised hiired. Samuti naasid nad väiksema tõenäosusega kambrisse, kus neile oli nikotiini antud. Seevastu normaalsed hiired suurendasid lahuse tarbimist pidevalt.

Tavaliste hiirte, nagu inimestegi puhul, seostub nikotiin kindla tüübi nikotiiniretseptorite külge, mis asuvad dopamiini neuronitel, vabastades seda virgatsainet ajju. Dopamiin tekitab inimeses heaolutunde, mõjudes seetõttu tasustusena. Lee ja Messing leidsid, et hiirtel, kellel puudub PKC epsilon, on vähem selliseid nikotiiniretseptoreid kui tavaliselt.

Uuring täiendab samade teadlaste varasemaid leide, mille kohaselt puuduva PKC epsilon ensüümiga hiired tarbisid vähem alkoholi ja ei soovinud naasta kambrisse, kus neile seda pakuti.

Messingi sõnul võib see tähendada, et sellise geneetilise muutusega hiired ei saa nikotiini ja alkoholi tarbimisest nii suurt tasustust naudingu näol kui tavalised loomad. PKC epsilon tundub reguleerivat seda osa tasustussüsteemist, kus paiknevad ka nikotiiniretseptorid. Tasustussüsteemi kuuluvad ajupiirkonnad, mis mõjutavad nn nälga nikotiini, alkoholi ja teiste sõltuvust tekitavate ainete järele.

Uurimuse järgmine etapp on Messingi sõnul töötada välja ühendid, mis inhibeeriks PKC epsilon ensüümi. Teadlaste lõppeesmärgiks on luu ravim, mis kaotaks nälja eemaldamisega ka sõltuvuse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.