Talvik: eriarstile minek peab olema põhjendatud

Perearstide seltsi juhatuse liige Anneli
Talvik ütles sotsiaalministeeriumi kooskõlastusringile saadetud seaduseelnõu
kommenteerides, et muudatus, mis suurendab perearsti rolli patsiendi eriarstile
suunamisel, on õige samm, kirjutab Tarbija24.

«Meie soov ja huvi on see, et eriarstile pääseks tõesti need patsiendid, kes seda vajavad ja nende jaoks optimaalse kiirusega. Praegu see nii ei ole,» lausus Talvik.

Selleks, et see juhtuma hakkaks, on tema sõnul Eesti tervishoius vaja teha palju muudatusi ja nn väravavahi funktsiooni tõhustamine on üks neist, millest on aastaid rääkinud ja mis nüüd jõustumas.

Järgmine samm on perearstide endi algatatud «saatekirjarevolutsioon»,millega loodetakse peagi pilootfaasist edasi jõuda. Eesmärgiks on, et eriarstini peab jõudma põhjendatult patsient, kel on tehtud eelnevad kokkulepitud uuringud perearsti juures, mitte patsient, kes seda ise tahab või, mis veelgi hullem, kelle probleemi lahendamine on perearsti töö.

Perearstid on seisukohal, et perearsti nn väravavahiroll on majanduslikult otstarbekas, kuna eriarstiabis on juba ainuüksi tavaline visiit riigile 7 korda kallim. See on ka meditsiiniliselt loogiline.

«Patsiendi jaoks paraneb arstiabi siis, kui eriarsti rolliks jääb tegelemine tõsisemate ja erilisemate haigustega. Seni, kuni patsiendid iga lihtsa hädaga eriarstile pöörduvad, jääb kõigi supp lahjaks,» sõnas Talvik.

Ta lisas, et ehkki eriarstile pöördumiseks on kindlad kriteeriumid, on see asi, mida meie inimesed kuidagi aktsepteerida ei taha. Samas, kui patsiendi probleem kuulub eriarsti valdkonda, siis saadetakse patsient loomulikult eriarstile edasi.

«Perearstide jaoks palju ei muutu, tegeleme krooniliste haigetega niigi iga päev ja kui süsteem korrastub, tõstab see kindlasti nii patsientide, eriarstide kui ka perearstide tööga rahulolu,» selgitas perearstide eestkõneleja.

Sotsiaalministeerium loodab, et seadusemuudatusega väheneb eriarstide koormus ja ravijärjekorrad. Eesmärk on parandada tööjaotust tervishoiusüsteemis võimaldamaks patsientidel kiiremini pääseda vajaliku arsti vastuvõtule

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.