Tartu ja Batumi ämmaemandad asusid koostööle

Gruusia on üks neljast Eesti arengukoostöö
sihtriigist. Projekti rahastab Eesti Vabariigi Välisministeerium. Isiklike
kontaktide kaudu on Gruusia Batumi ämmaemandad avaldanud huvi ja valmisolekut
koostööks Eestiga. Gruusia ämmaemandatele on pakkunud sügavat huvi Eesti
ämmaemandate sünnitusabi korraldus.

Teadaolevalt on Gruusia sünnitusabis madal sünnitusabi materiaaltehniline baas, ämma-emandate koolitussüsteemi madal tase ning täiendkoolituste vähesus, sõdadest tingitud ebastabiilsus, elatustase on madalam kui Eestis. Ämmaemandatel on keskeri-haridus. Gruusia sünnitusabi taseme mahajäämust tingivad piiratud materiaalsed võimalused, vananenud haridustase, multikultuurse ühiskonna mõttestambid, piiriülese koostöö vähesus, uuendusliku informatsiooni vähene kättesaadavus jmt.

Statistikale tuginedes on Eesti sünnitusabi kvaliteedinäitajaid viimasel aastakümnel oluliselt parandanud, mis võimaldab oma kogemusi jagada ka Gruusia ämmaemandatega. Eesmärk on anda edasi praktilisi kogemusi, mida on võimalik koheselt ja väheste ressurssidega rakendada ka Gruusia Batumi piirkonna sünnitusabi korraldamisel. Projekti tulemusel peaks suurenema ja kaasajastuma Batumi sünnitusmaja ämmaemandate teadmised ning oskused naiste ja vastsündinute eest hoolitsemiseks, mille tagajärjel paraneb Batumi sünnitusmaja sünnitusabi kvaliteet.

Programm on mõeldud eelkõige ämmaemandatele, kes tegelevad vahetult rasedus- ja sünnitusaegse ning -järgse hooldusega ning naiste sünnituseks ettevalmistamisega. Eesti-poolses grupis osaleb üks sünnitusabi arst, kes suudab vajadusel anda soovitusi olukordades, kus ämmaemanda pädevus ei ole piisav. Samal eesmärgil osaleb grupis kaks Gruusia naistearsti. Projektis osalev ekspert omab kogemust nõustaja-eksperdina abiprogrammis Eesti ja Gruusia kohtunike ühingu ning mõlema riigi justiitsministeeriumite vahel (2007-2008), vene ja gruusia keele oskust, kontakte Gruusias ning kohalike olude tundmist.

Eesmärgid:
1. Tuvastada poolte ootused ning vajadused ja saavutada kokkulepped edasise koostöö osas;
2. Tutvuda Gruusia sünnitusabi korraldusega ning tutvustada Gruusia kolleegidele Eesti ämmaemandus- ja sünnitusabi korraldust;
3. Eesti ämmaemandus- ja sünnitusabi korralduse tutvustamiseks praktiseerida nii TÜ Kliinikumi Naistekliiniku sünnitusosakonnas kui ka Gruusia Batumi sünnitusmajas, mille käigus tutvustada Gruusia ämmaemandatele Eesti ämmaemandate õpet, töökorraldust ja -võtteid.

Projekti eeldatavaks mõjuks on Batumi sünnitusmaja ämmaemandate teadmiste ja oskuste suurenemine ja kaasajastumine naiste ja vastsündinute eest hoolitsemiseks, läbi mille paraneb Batumi sünnitusmaja sünnitusabi kvaliteet.

Projekti tegevused
1. Koolitusvajaduse ja tegevuskavade kooskõlastamine Gruusias. 2-päevane visiit Batumi sünnitusmajja.
2. Koolitusseminar ja praktika Eestis novembris 2011 ja märtsis 2012 kahele gruusiapoolsele grupile. Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Tartu Seksuaaltervise kliinik, Põlva Haigla, SA TÜ Kliinikumi naistekliinik.
3. Koolituse ja praktika läbiviimine Gruusia Batumi Sünnitusmajas ja meditsiinikoolis septembris 2012.

Koolitusel tutvustatavad valdkonnad
Haridussüsteem Eestis, ämmaemandate haridus. Kutsestandard. Kutsekvalifikatsioonisüsteem. Eesti Ämmaemandate Ühing - eesmärgid, tegevus.
Ämmaemandusabi sisu ja korraldus.
• Reproduktiivtervis, seksuaalkasvatus, kontratseptsioon
• Antenataalne ämmaemandus
• Ämmaemandus sünnitusel
• Postnataalne ämmaemandus
Vanemaharidus, www.perekool.ee, perekoolid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.