Ravimiturg pöördus pärast seisakut taas tõusule

Võrreldes 2010. aastaga on ravimite käive
tänavu kasvanud kõigis kolmes kvartalis ning sama tendents jätkub ilmselt ka
viimases kvartalis.

Inimestel kasutamiseks mõeldud ravimite turumaht oli Eestis tänavu kolmandas kvartalis hulgimüügihindades 48,1 miljonit eurot. Võrreldes mullu sama perioodiga on ravimite müük kasvanud 7,7%. Kolmandas kvartalis väljastasid hulgimüüjad ravimeid üldapteekidele 35,4 miljoni, haiglaapteekidele 12,1 miljoni ning teistele asutustele 0,6 miljoni euro eest.

Ravimiameti ravimiosakonna juhataja asetäitja Ott Laius märkis, et aastate jooksul on ravimiturg Eestis pidevalt kasvanud. Erand oli vaid 2009. aasta, kui majanduslanguse ajal säilitati varasema aasta tase. “Ravimite käive kasvab aasta-aastalt peamiselt ravimite kasutamise suurenemise tulemusena, mitte niivõrd nende kallinemise tõttu,” selgitas Laius. Küll aga võetakse tema sõnul kasutusele järjest uuemaid ravimeid, mis on üldjuhul kallimad kui kaua kasutusel olnud.

Osa puhul käive kukkunud

“Ravimite kasutamise suurenemine on üsna loogiline, kui arvestada elanikkonna vananemist ja meditsiini arengut, mille järgi soovitatakse inimest ravimiga ravima hakata pigem varem kui hiljem,” põhjendas Laius.

Samas võib viimastel aastatel mitme ravimirühma puhul ravimite kasutamise koguselise kasvu juures hoopis käibe vähenemist näha, mis viitab Laiuse sõnul sellele, et inimesed on hakanud eelistama geneerilisi preparaate.

Näitena toob ta kardio shy;vasku shy;laarsete ravimite rühma, mille käive on selle aasta esimese kolme kvartaliga kahanenud 2,4 miljonit eurot ehk umbes 10% võrreldes 2010. aasta sama ajaga. Kasutamine defineeritud päevadoosides 1000 elaniku kohta ööpäevas (rahvusvaheline ravimite kasutamise mõõtühik – toim) on samas umbes 5% suurenenud.

Kasvajate ravi sai lisaraha

Laiuse sõnul on ravimite kogukäive tänavu peamiselt kasvajatevastaste ravimite suure läbimüügi tulemusel kasvanud. Kulutused onkoloogilistele preparaatidele on aasta-aastalt suurenenud ning tänavu üheksa kuuga on need möödunud ka kardiovaskulaarsetest ravimitest, mis oli seni suurima käibega ravimirühm.

Kasvajatevastased preparaadid moodustasid 2011. aasta kolme esimese kvartaliga ligi 19% kõigi ravimite müügitulust. “Ravimite müük on sesoonse iseloomuga,” ütles Laius. “Kolmas kvartal on igal aastal olnud kõige väiksema käibega ja neljas kõige suuremaga. Ei ole põhjust arvata, et sel aastal oleks see kuidagi teistmoodi,” lisas ta.

Ravimite hulgimüügifirma AS Magnum juhatuse esimees Leon Jankelevitsh märkis, et kasvajatevastaste ravimite suurte müüginumbrite taga on haigekassa hinnakirjas olevate teenustasude kasv haiglatele. See võimaldabki tema sõnul uute ja kallite ravimite kasutuselevõttu.

Eelneva alakasutuse mõju

Jankelevitsh tõi samuti välja, et südameravimite hinnad on alanenud eeskätt tänu geneerilisele asendusele ja hinnakokkulepetele.

“Mis puudutab aasta lõppu, siis mingit teadaolevat kasvu põhjustajat näha ei ole,” sõnas Magnumi juht. “Viimastel aastatel on jaanuaris toimunud sündmused, mis on tõepoolest aasta lõpus suure müügi tinginud. 2010. aastal oli selleks euro tulek, 2009. aastal nii digiretsept kui ka käibemaksu tõus.”

Onkoloogiliste ravimite kasvanud müügist on eelkõige võitnud Roche Eesti OÜ.
Ettevõtte tegevjuht Kadri Mägi pidas ravimituru arengut kommenteerides onkoloogiliste ravimite kasutuse suurenemist loomulikuks. Esiteks elanikkond vananeb ja vanemas eas on kasvajaid sagedamini kui noortel. Lisaks avastatakse pahaloomulisi haigusi üha varem, mistõttu on võimalus patsient terveks ravida üsna suur.

“Tänu moodsale multimodaalsele ravile on isegi kaugele arenenud vähktõbi muutunud krooniliseks haiguseks ja seetõttu elavad vähihaiged kauem,” sõnas ta.

Mägi sõnul olid onkoloogilised ravimid 2010. aasta esimesel poolel alakasutatud, mistõttu tundub nüüd kasv jõuline.

Lugu ilmus 6. detsembri Meditsiiniuudistes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.