200 geenidoonori andmeid hakatakse uurima USAs

Valitsus arutab täna loa andmist
koeproovide säilitamiseks ja uurimiseks väljaspool Eesti territooriumi.
Sotsiaalministeeriumis koostatud eelnõu kohaselt antakse Tartu Ülikoolile luba
säilitada ja uurida 200 koeproovi Ameerika Ühendriikides.

Uurimisvõimalused on teadusasutuseti erinevad, mistõttu kogutud geneetilise materjali igakülgseks uurimiseks on vajalik väljaspool Eesti Vabariigi territooriumi olevate uurimisvõimaluste kasutamine.

Peamine põhjendus 200 geenidoonori genoomi sekveneerimiseks ehk genoomi DNA järjekorra kirjeldamiseks ettevõttes Illumina Inc on selle uuringuga kaasnev töömaht.

Illumina kasutatav tehnoloogia võimaldab täisgenoomi sekveneerimist teha kordades kiiremini kui Eestis. Võrdluseks, Tartu Ülikooli geenivaramus oleva sekvenaatoriga kuluks 200 täisgenoomi sekveneerimiseks ligi 4 aastat, arvestades juba olemasolevat masina koormust, mis on seotud andmete sekveneerimisega teiste mahukate teadusprojektide jaoks.

Samuti on Illumina Inc ettevõtet kasutades oluliselt odavam teenuse maksumus.

Uuring viiakse läbi Ameerika Ühendriikides ja kestab kolm aastat. Projekti rahastavad Tartu Ülikooli siirdegenoomika keskus ning Tartu Ülikooli ja Eesti Biokeskuse genoomika tippkeskus.

Genoomi sekveneerimise kiirused on viimase kümne aastaga teinud ülisuure hüppe. Esimene inimgenoom järjestati aastaks 2000, töö võttis toona aega 13 aastat ja maksis 2,7 miljardit dollarit.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.