Tartlaste uuring viitab luude kehvale olukorrale

Tartu teadlased vaatlevad käimasolevas uuringus, kuidas mõjutavad toitumiseelistused ja kohvijoomine luutihedust, kirjutas Tartu Postimees.

Ülle ja Anna-Liisa Parm on ema ja tütar, kes mõlemad uurivad inimese tervist.

Ülle Parm on Tartu Ülikoolis mikrobioloogiainstituudi teadur ning Tartu tervishoiukõrgkoolis lektor. Anna-Liisa Parm juhib samas kõrgkoolis füsioteraapia õppetooli.  Nende eestvõtmisel ongi käsil uuring, milles vaadatakse, kuidas eluviisid mõjutavad meie verepilti ja luutihedust

Käimasolevas uuringus on eraldi tähelepanu all see, kuidas mõjutavad toitumiseelistused ja kohvijoomine luutihedust. Sellele osale tervest uuringust keskendub tervishoiukõrgkooli tudeng Sigrit Ülper. Muu hulgas vaatab ta, kas sega- ja taimetoitlastest kohvisõpradel on märgata erinevusi luutiheduses. 

Neid, kes joovad päevas enam kui viis tassi kohvi, peetakse intensiivseteks tarbijateks. Teada on, et kohv viib kehast välja kaltsiumi, luude peamist ehitusmaterjali. Seega võiks oletada, et kohvisõpradest taimetoitlastel, kel võib niigi olla puudu kaltsiumist ja D-vitamiinist, on luud ka kohvi tõttu nõrgemad. Seda tüüpi väidetele loodetaksegi uuringust vastust saada.

Uuringu raames on praeguseks juba üle poolesaja inimese käinud luutihedust mõõtmas. Nende hulgas on nii sega- kui ka taimetoitlasi, intensiivseid kohvijoojaid ja kohvisõpru, aga ka neid, kes kohvi ei joo. «Võib öelda, et selle kontingendi luutihedus on päris nukker,» märkis Anna-Liisa Parm.

Enamik seni uurituist on 25–35-aastased ning suurel osal neist on osteopeenia­kahtlus. Osteopee­nia ehk luuvähesuse staadium eelneb luude hõrenemise haigusele ehk osteoporoosile. Nimetatud vanuses inimestel peaksid aga luud olema elu parimas vormis.

See viitab ka tõsiasjale, et osteoporoos on istuva eluviisi ja muude terviseharjumuste moodide tõttu kujunemas üha nooremate haiguseks. Varem arvati, et osteoporoos on vanemaid inimesi, eeskätt naisi puudutav haigus.

Loe täismahus Postimehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.