Vähk ja antibeebipill: kas ohtlik kombinatsioon?

Kombineeritud hormonaalset kontratseptsiooni (tabletid, plaaster, tuperõngas) kasutavad paljud naised kui kõige paremini sobivat rasestumisvastast meetodit. Ootus­pärane on, et arst kirjutab ohutu ravimi, mis ei kahjusta tervist ja lihtsustab elu.

Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooniks (KHK)  kasutatakse tablette, plaastreid ja tuperõngaid. Pillide kasutamise ja vähi tekke riski seose kohta on tehtud arvukalt uuringuid. Järgnevalt andmeid viimastel aastatel avaldatud uuringutest ja ülevaateartiklitest.

Rinnavähki haigestunute arv on kasvanud ühel ajal pillide laialdasema kasutuselevõtuga. Uuringute andmed rinnavähi tekke riski ja pillide kasutamise vahel on vastuolulised ning veenvalt ei ole suudetud näidata seost rinnavähki haigestumise ja KHK kasutamise vahel.

Oxfordi metaanalüüsis aastast 1996, mis võttis kokku 54 uuringut 25 maalt, leiti, et käesolev ja hiljutine (mitte pikaajaline) KHK kasutamine tekitab väikese rinnavähi riski  tõusu (RR 1,24).

Ligikaudu kümme aastat pärast KHK kasutamise lõpetamist on KHK kasutajatel rinnavähki haigestumise risk sama suur kui tavapopulatsioonis. KHK kasutajatel avastatud rinnavähk oli kõrgemalt diferentseerunud ja parema prognoosiga.

Pillid pärsivad munasarjavähki

RCGP (Royal College of General Practitioners)  uuringus, milles osales 1968.–1996. aastal 46 000 naist, ei leitud KHK kasutajatel rinnavähki haigestumise riski tõusu. Selles uuringus kasutas 75% naistest 50 mg etinüülöstradiooliga pille ja 63% naistest alustas pillide kasutamisega alla 30 aasta vanuselt.

Ka Oxford Family Planning Association uuring aastatel 1968–1974 hõlmas 17032 naist vanuses 25–29 aastat, ei tuvastanud rinnavähi riski tõusu (RR 1,0).

Ükski uuring ei näidanud seost rinnavähi tekke riski ja KHK hormonaalse koostise vahel.

Juba 1970. aastatel tehtud uuringute alusel leiti, et pillide kasutajatel esineb vähem muna­sarjavähki.

2008. aastal publitseeriti metaanalüüs, milles oli kasutatud 45 uuringu andmeid. Vaatluse alla võeti kõik kuni 2006. aasta jaanuarini tehtud uuringud, milles osales vähemalt 100 munasarjavähiga naist.

Analüüsiti 23  257 munasarjavähi juhtu ja 87 303 kontrolli. Metaanalüüs näitas märkimisväärselt väiksemat munasarjavähki haigestumise riski tõusu kunagistel KHK kasutajatel, hoolimata uuringu tüübist (RR 0,69–0,74). Pärast erinevatele potentsiaalsetele kaasfaktoritele kohandamist langes RR 20% iga 5 aasta KHK kasutamise järel.

Ka BRCA mutatsiooni kandjatel on leitud pillide kasutamisel munasarjavähi tekke puhul positiivne efekt. Suurima osalejate arvuga uuring tehti McLaughlini ja tema kaastöötajate poolt 2007. aastal. Uuringus oli BRCA mutatsiooni kandjaid 798 ning populatsioonist kontrolle 2423. Leiti, et KHK kasutamine on seotud märkimisväärse munasarjavähi riski vähenemisega BRCA mutatsiooni kandjatel  (OR 0,53).

Munasarjavähki haigestumise riski vähenemine sõltub KHK kasutamise aja pikkusest. Riski langus säilib aastakümneid, kuid väheneb postmenopausis.

Pillide kasutajate risk haigestuda väheneb kõigi põhiliste  munasarjavähi histoloogiliste tüüpide puhul, sh piirpahaloomulised kasvajad (välja arvatud mutsinoossed kasvajad).

Endomeetriumi vähi risk langeb 80%

Esimene süstemaatiline ülevaade KHK kasutamisest ja endomeetriumi vähist avaldati 1995. aastal USAs. Aastatel 1979–1988 on tehtud 13 juhtkontrolluuringut. Leiti, et KHK kasutajatel langeb endomeetriumi vähi risk 80% võrreldes mittekasutajatega (RR 0,2).

Nüüdseks on üle 15 juhtkontrolluuringu ja vähemalt neli suurt kohortuuringut näidanud, et KHK kasutajatel langeb  endomeetriumi vähki haigestumise risk 50%. Enamikus uuringutes kestis kaitsev efekt kuni 20 aastat pärast KHK kasutamise lõppemist.

Pillide kaitsev toime ei sõltu KHK koostisest ja teistest endomeetriumi vähi riskifaktoritest, ent kõrge riskiga patsientidel olid kõrgema progestageeni sisaldusega KHK parema efektiga.

Täismahus 10. juuni Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.