Kolmandik rinnavähi juhtudest on tingitud ülekaalust

Tänase rinnatervisepäeva motoks on „Sinu rindade tervise heaks“ ja päeva eesmärk on tuletada naistele meelde tervislike eluviiside rolli rinnavähi ennetamisel ning rinnavähi varajase diagnoosimise tähtsust. Olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult, on võimalus oluliselt vähendada rinnavähi tekke riski.

Rinnavähk on paljudes riikides kõige sagedamini naistel esinev pahaloomuline kasvaja. Igal aastal diagnoositakse Eestis üle 600 uue rinnavähijuhu ja haigete arv kasvab kahjuks aasta-aastalt.

IARC (Agency for Research on Cancer) hinnangul on 25-33% rinnavähi juhtudest põhjustatud liigsest kehakaalust ja mitteaktiivsest eluviisist. Viimased uuringud näitavad, et ülekaalu vältides väheneb menopausijärgne rinnavähi tekke risk. Väga oluline on täiskasvanuna säilitada kehamassiindeksit (BMI) vahemikus 18,5 – 24,9

„Tervislike eluviiside järgimine on küll väga oluline ja aitab vähendada rinnavähi tekke riski, aga paraku ei saa tervislikud eluviisid garanteerida, et naine rinnavähki üldse ei haigestu, kuid vähemalt on ta ise teinud kõik, et seda ei juhtuks," kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse naistearst Katrin Seidelberg.

Lisaks eluviiside jälgimisele tuleks naistel kindlasti osaleda rinnavähi sõeluuringutes ning hoida silma peal võimalikel haigussümptomitel, lisas Seidelberg. Nõnda on võimalik rinnavähki varakult avastada ja ka selle ravi kulgeb edukamalt.

Rinnavähi varajaseks avastamiseks peaksid naised regulaarselt ise oma rindu kontrollima. Rinnavähi sümptomid on erinevad: tihketest „tükkidest“ ja tursest kuni nahamuutusteni, kuid enamasti ei anna rinnavähk üldse väljendunud haigustunnuseid. Seetõttu on oluline oma rindu kontrollida ja teostada mammograafiline uuring.

Originaalteksti vahendas META.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.