Kahe riigi koostöös sündis Eesti FRAX – oluline täiendus luumurruriski hindamiseks 

FRAX on diagnostiline vahend, mille abil saab täpsemalt hinnata osteoporootilise luumurru tekkeriski. Tartu reumatoloogid ja teadurid kohandasid koostöös FRAXi autoritega Sheffieldi ülikoolist Eesti FRAX mudeli, teatas kliinikum uudisteküljel.

Ainuüksi luutihedusel baseeruv murruriski hindamine ei võimalda osteoporootilise murru prognoosimist piisava täpsusega kuna pooled haprusmurrud leiavad aset patsientidel, kellel on rahuldav luutihedus.

FRAX algoritm aga arvestab ja seob omavahel erinevate kliiniliste faktorite mõju – luutihedus, suitsetamine, kehakaal, vanus, kaasuvad haigused, glükokortikoidide kasutamine ja varasem haprusmurd. Riskimäära hindamine aitab arstil langetada otsust ravi vajaduse osas. FRAX mudel on võetud mitmetes riikides nüüdseks osteoporoosi ravijuhendite üheks osaks (US, UK jt), teatas kliinikum.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi ja TÜ sisekliiniku reumatoloogid ning teadurid kohandasid koostöös FRAXi autoritega Sheffieldi ülikoolist Eesti rahvastikul põhineva luumurru riski hindamise vahendi – Eesti FRAX mudeli. Seni on Eesti arstid FRAX-i kasutades pidanud kasutama murruriski hindamiseks teistes maades väljatöötatud valemeid, mis ei ole aga täpsed. Loodud mudel on välja arendatud kasutades Eesti luumurdudesse haigestumise määrasid ja riiklikke suremuskordajaid. FRAX on kasutuses 53 riigis ning saadaval 28 keeles.

Professor Riina Kallikormi hinnangul annab Eesti populatsioonile kohandatud ülemaailmselt tunnustatud diagnostilise vahendi kasutuselevõtt tunnistust sellest, et meie teadlaste luu-uuringud on maailmas arvestataval tasemel.

Reumatoloogide ja teiste erialade teadlaste edusammud osteoporoosi ja sellega kaasnevate probleemide uurimisel on olnud aluseks, et WHO egiidi all tegutsev FRAX meeskond toetas Eesti populatsioonil põhineva diagnostilise vahendi väljatöötamist.

FRAX on internetis tasuta leitav aadressil http://www.shef.ac.uk/FRAX/

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.