Seltsil plaan uuendada Eesti II tüüpi diabeedi ravijuhendit

Eesti endokrinoloogide seltsil on plaanis olemasolevat II tüüpi diabeedi ravijuhist uuendada. Haigekassa hallataval ravijuhiste kodulehel on kirjas, et et Eesti II tüüpi diabeedi ravijuhend kehtis 1. jaanuarini 2014.

Eesti endokrinoloogia Seltsi juht Vallo Volke selgitas, et uuendatud  diabeedijuhend ei tule mitte uue ravijuhiste väljatöötamise süsteemi järgi, mida haigekassa koordineerib, vaid vana juhendi uuendatud versioon. Praegune II tüüpi diabeedi ravijuhend on aastast 2009.

Haigekassa tervishoiuosakonna peaspetsialist Ulla Raid selgitas, et 1. jaanuaril asendatakse II tüüpi diabeedi ravijuhendi taga olev selgitus kehtivuse (või õieti mittekehtivuse, toim) kohta staatusega „uuendamist vajav“.

"Diabeedi ravijuhendi uuendamine ei toimu automaatselt. Selleks peab kas eralaselt või asjast huvitatud osapool tegema teemaalgatuse, mida ootame 1.veebruariks 2015.a," lausus Raid.

Raid rääkis, et varem kui 2011 aastal koostatud ravijuhendite uuendamine ei ole erinevate metoodikate tõttu võimalik. "Ootame, et sel teemal teevad erialaseltsid, tervishoiuasutused vms rühmad uue teemaalgatuse, mida võetakse juba praegu vastu kuni 1.veebruani 2015.a," jätkas ta. Seejärel hindab ravijuhendite nõukoda laekunud teemaalgatusi ja valib välja kolm teemat rahastamiseks.

Praegu on heakskiidetud kaks ravijuhendit ning valmimas kolmas. Need on:

1. Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorofoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis.

2.Täiskasvanute astma käsitlus esmatasandil.

3. Kirurgilise ohutuse kontrollkaardi kasutamine operatsioonitubades (valmimas 2015 aasta alguses).

Raid rääkis veel, et igal aastal valitakse teemaalgatuste hulgast rahastamiseks välja 3 ravijuhendi teemat, mida asutakse haigekassa finantseerimisel koostama. Lisaks on Tervise Arengu Instituut ja ka sotsiaalministeerium leidnud rahastamisallikaid kahe ravijuhendi jaoks. Haigekassa toetab nende ravijuhendite koostamist metoodiliselt.

Ta ütles, et rahvusvaheliste ravijuhendite kasutamine ei ole viga. "Samas ei pruugi need kohalduda meie tervishoiusüsteemi ja mitmed ravijuhendid võivad anda erinevaid soovitusi. See võib eksitada tervishoiutöötajat, mida siis ikkagi kasutada. Samuti ei pruugi olla ka kõik soovitused tõenduspõhised vaid on vormistatud n-ö ekspertide kokkuleppe," selgitas ta. "Seetõttu eelistame, et olulistel teemadel koostatakse ikkagi Eesti ravijuhend, mis arvestab kohalike oludega."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.