Kauaoodatud kodusünnitusluba pole ükski ämmaemand soovinud

Sotsiaalministeerium andis teada, et vaatamata augustis tekkinud võimalusele osutada ametlkku sünnitusabi kodustes tingimustes, ükski ämmaemand Eestis tegevusluba pole soovinud.

Vastavalt terviseameti tegevuslubade registrile ambulatoorse ämmaemandusabiteenuse osutamiseks on tegevusluba väljastatud neljale teenuse otsustajale, kuid kodusünnitusabiteenuse osutamiseks pole tegevuslubasid veel väljastatud.

Alates 1.08.2014 reguleerib kodusünnitust sotsiaalministri määrus nr 44 "Iseseisvalt osutada lubatud ämmaemandusabiteenuste loetelu ja nende hulka kuuluvad tegevused ning kodusünnitusabi osutamise tingimused ja kord". Selle määruse kohaselt kodusünnitusabi on üks iseseisvalt osutada lubatud ämmaemandusabiteenustest. Tänane õigusruum määratleb iseseisvalt osutada lubatud ämmaemandusabiteenusteks ambulatoorse ämmaemandusabi ja kodusünnitusabi, mõlema teenuse osutamiseks on vaja taotleda tegevusluba.

Täna ei ole seaduse tasandil Eestis ka see reguleeritud, kui kaua peaks peale sünnitust beebiga haiglas olema. See sõltub paljudest asjaoludest nagu sünnituse kulg, sünnitaja seisund peale sünnitust, vastsündinu tervisenäitajatest (nt Apgari hinne, maksa näitajad) jne. Kogu sünnitusprotsessi järgimine ja juhtimine toimub vastavalt Eesti Naistearstide Selts poolt koostatud sünnituse juhtimise juhendile.

Kodusünnitusabiteenuse reguleerimise eesmärgiks oli esiteks tagada konkreetsele sihtrühmale, kes kõrgendatud riskidest hoolimata eelistab sünnitada kodus, legaalne professionaalne abi raseduse ajal, sünnituse käigus ja peale sünnitust, et vähendada riske. Teisalt anda ämmaemandatele õiguslik alus pakkuda oma kodusünnituse teenust ning kehtestada reeglid teenuse osutajatele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.