Artriiti põdejatel kipub olema kehv ravidistsipliin

Ravimid
Reumatoidartriidiga patsiendid ei tarvita neile määratud ravimeid pahatihti...

Hiljutine Suurbritannias läbi viidud uuring on seadnud kahtluse alla arvamuse, et inimesed, kes põevad reumatoidartriiti, võtavad alati ravimit vastavalt ettekirjutustele.

Manchesteri Ülikooli Artriidiuuringute Epidemioloogiakeskuse teadlased leidsid hiljutises uuringus, et 40% patsientidest sai ravirežiimi järgimise küsimustikku täites vähemalt ühel korral uuringus osalemise vältel madala tulemuse, mis näitab, et nad ei pruugi olla kalleid bioloogilisi ravimeid alati ettekirjutuste kohaselt regulaarselt tarvitanud.
Tulemused on ajendanud ühingu Arthritis Research UK tervishoiuedenduse juhti Belinda Wadsworthi pöörduma artriidiga patsientide poole soovitusega otsida täiendavat informatsiooni ja nõu, et saada parem ülevaade neile välja kirjutatud ravimist, selle positiivsest mõjust nende haigusele ning põhjustest, miks tuleks ravimit võtta vastavalt juhistele.
“Tervishoiutöötajad peavad leidma tõhusaid viise, kuidas teavitada patsiente sellest, kui tähtis on ravimite võtmine vastavalt ettekirjutustele. Reumatoid­artriiti põdevad inimesed peavad saama oma haigust kontrolli all hoida, omades paremat ülevaadet sellest, miks nende ravim on vähem tõhus, kui nad seda vastavalt juhistele ei võta,” rääkis Wadsworth.
Uuringumeeskond tegi kindlaks võimalikud põhjused, millega selgitada patsientide käitumist. Näiteks patsiendid, kes uskusid ravimi vajalikkust, võtsid seda tõenäolisemalt, nagu ka need, kes muretsesid vähem võimalike kõrvalmõjude pärast. Oluliseks faktoriks oli ka see, kuidas patsiendid oma haigusse suhtusid. Näiteks patsiendid, kes tunnistasid reumatoidartriidi kroonilist iseloomu, mõistsid paremini oma haiguse olemust ja tunnetasid olulist toetust arstide või perekonna poolt, võtsid ka kõige tõenäolisemalt ravimit vastavalt ettekirjutustele.
Reumatoidartriit esineb Suurbritannias ligikaudu 400 000 inimesel ning seda põhjustab organismi immuunsüsteemi häire, mille tulemuseks on põletikuline valu koos liigeste ja muude siseorganite paistetusega.
Bioloogilised ravimid, mille teadlased on Artriidiuuringute Fondi toetusel välja töötanud, nagu näiteks TNFi-vastased ravimid, mis blokeerivad kasvaja nekroosifaktori (TNF) tee reumatoidartriiti põhjustavas põletikulises protsessis, on viimasel 10–15 aastal parandanud hüppeliselt ravivõimalusi kogu maailmas ning muutnud miljonite patsientide elu.
Uuringus osales 392 Briti Reumatoloogiaühingu registrisse kantud reumatoid­artriidiga patsienti, kes alustasid bioloogilist ravi adalimumabiga ajavahemikus 2007 kuni 2009. Algjoonel fikseeriti patsientide vanus, sugu, psühholoogilised faktorid, haiguse aktiivsus, füüsiline toime ja elukvaliteet, ning mõõtmisi korrati kuue, 12 ja 18 kuu järel. Ravirežiimi järgimist hinnati iga järelkontrolli käigus patsientide poolt täidetava küsimustiku abil.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.