Helena Faust on kriitiline emakakaelavähi ennetuse suhtes Eestis

Saaremaalt võrsunud viroloogiadoktor Helena Faust.
Saaremaalt võrsunud viroloogiadoktor Helena Faust.

Karolinska Instituudi järeldoktorand Ph D Helena Faust pakub Eesti Haigekassale abi emakakaelavähi sõeluuringute katvuse parandamiseks olles valmis olema sõltumatu nõunik. Faust ei ole sponsoreeritud ühegi erafirma poolt ega ole seotud ühegi Eesti institutsiooniga. Tema palk tuleb Rootsi Vähifondist. Lisaks haigekassale soovib ta kaasata arutelusse ka sotsiaalministeeriumi ja TAI.

Emakakaelavähi sõeluuringu katvus on Eestis vaid 30% (Rootsis 70%). See tuleneb sellest, et sõeluuringule kutsutakse vaid haigekassa kindlustust omavaid naisi ja neist kutsutuist vaid pooled reageerivad kutsele. Kuna selline vahe tegemine inimelu väärtuslikkusele kindlustatute ja mittekindlustatute vahel on ebaeetiline, lisan mõned mõtted katvuse paranduseks:

* Raha, mis jääb emakakaelavähi sõeluuringust üle Haigekassas madala osaluse tõttu, kasutada mitte kindlustatute sõeluuringule kutsumiseks.

* Kutsel peab olema antud kindel aeg ja koht (kaks inimest samale ajale registreerida) ning võimalus see telefoni või elektroonilise süsteemi kaudu ümber muuta.

* Naistele, kes ei reageeri kutsele, saata postiga kodutest ise proovi võtmiseks. Selleks võib kasutada kõige odavamat nn “klamüüdia testi” maksumusega 60 eurosenti tükk (Rootsis katsetatakse hetkel). Cobas PCR Female Swab Sample Packet

*Kõigile naistele, kes on vähemalt 30 aastased ja ei ole vähemalt viimase 5 aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus osalenud, tuleb saata kutse ja/või kodutest.

Kuna emakakaelavähi sõeluuringul on veel arenguruumi katvuse vallas ent emakakaelvähi juhtude arv on tõusuteel, on oluline hakata kiiresti ja süstemaatiliselt vaktsineerima emakakaelavähi põhjustaja, inimese papiloomviiruse (HPV) vastu.

Mille taha on Eestis toppama jäänud HPV vaktsiini vaktsineerimisprogrammi lülitamine? Kas oodatakse uut ja ägedat Gardasil-9 või odavaid koopiaid? Kuna HPV vastased vaktsiinid on peagi juba 10 aastat turul olnud ja oma kulutõhusust ning efektiivsust tõestanud, on ebaeetiline, et Eestis ei ole vaktsineerimine HPV vastu mitte kellelegi riigi poolt korvatud ning puudub riiklik vaktsineerimisprogramm. Mõlemad Eestis litsentseeritud vaktsiinid on väga head, nii et valik, millisega vaktsineerida on marginaalne (oleneb, kas suguelundite tüükaid ennetada on Eesti Vabariigi meelest kulutõhus ja prioriteetne) ja vaktsiini võib alati asendada sobivama margi vastu. Cervarix annab kaitse vähki põhjustavate HPV-de vastu ja Silgard vähi ja suguelundite tüügaste vastu.

Mõned mõtted:

* Kõik teismelised ja noored täiskasvanud (12-26 aastased) saaksid vähemalt 2 doosi vaktsiini kooli vaktsineerimisprogrammi kaudu. * Nii tütarlapsed kui ka noormehed peavad vaktsiini tasuta saama (nii on eetiline ja see tekitaks ”karjaimmuunsuse”). * HIV-ga nakatunud täiskasvanud olenemata vanusest ja soost peavad HPV vaktsiini tasuta saama, kuna HIV tõstab tugevalt riski HPV poolt põhjustatud vähi arenguks.

Nagu mainitud, viimased kaheksa aastat on minu juhendajaks olnud nimekas teadlane Prof Joakim Dillner, kes on Inimese papilloomviiruse (Human Papillomavirus-HPV) ja selle poolt põhjustatud vähi spetsialist. Ta juhib ka Rootsi rahvuslikku emakakakaelavähi ennetamise keskust

Sellelt leheküljelt, mis on ka inglise keeles, võib inspiratsiooni ammutada. Hiljuti on tema töögrupiga liitunud nimeks Soome teadlane prof Matti Lehtinen, kes on spetsialist HPV vaktsiinide ja HPV poolt põhjustatud vähi ennetuse alal. Töötan ja suhtlen mõlemaga tihedalt ning soovin neid teadmisi jagada.

Varsti (13. jaanuar 2016) toimub Helsingis HPV alane õppepäev arstidele (ettekanded inglise keeles), kus nii prof Dillner kui ka prof Lehtinen ja mina osaleme ning kus oleks võimalik korraldada soovi korral nõupidamine:

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.