Ravimipoliitika alus on soov teha koostööd

Vivian Murd
Vivian Murd

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna nõunik Vivian Murdi vastukaja apteekide ühenduse juhatuse liikme Tanel Terase artiklile 10.11 Meditsiiniuudistes.

Ravimipoliitika on huvitav sõna, mis haarab tähelepanu ning tekitab vastakaid emotsioone. Igal huvitatud osapoolel on oma kindel nägemus ja soov, mida nemad peaksid või ei peaks tegema. Tuleks aga olla valmis kaasa mõtlema, kuidas omaenda tegemisi paremini ühisesse pilti sobitada ja milliseid kaugemaid eesmärke teenitakse. Ravimipoliitika ei ole killustatud debatt lugematul hulgal suvaliselt valitud teemadel. Kui üldse, siis võiks seda võrrelda suure grupi poolt ette võetud pika jalgsimatkaga – reisi sihtkoht lepitakse kokku, kuid radu, mis sinna viivad, on erinevaid. Et kõik annaksid oma panuse ning sihtkohta ikka jõutaks, oleks kõigil vaja sama abimeest, olgu siis selleks kompass või kaart. Ning taoline kaart on meil olemas – “Ravimipoliitika alused” sõnastab eesmärgid ning näitab ära arengusuunad nende saavutamiseks. 

Valitsuse tegevusprogrammis oli 2011.–2015. aastaks ravimisektorit puudutav eesmärk: “ravimid on odavamad ja paremini kättesaadavad”. Selle täitmiseks planeeriti rida tegevusi, millest üks oli ravimipoliitika kaasajastamine. Dokument “Ravimipoliitika alused” kui strateegiline suunanäitaja koostati 2013. aastal ning on avalikkusele kättesaadav sotsiaalministeeriumi koduleheküljel. Selle koostamisse kaasati lai ring asjaosalisi: teisi ministeeriume, ameteid ning ravimitootjate, hulgimüüjate, apteekrite, arstide ja patsientide esindusi.
Nimetatud dokumendis on sõnastatud ravimipoliitika eesmärgid, esitatud nende saavutamise näitajad, kirjeldatud ravimisektori toimimist ning toodud välja osapoolte nägemused kitsas- ja parenduskohtadest. Ravimipoliitika keskmes on patsient, ravimitarbija. Seetõttu on ravimipoliitika üldine eesmärk ohutute, tõhusate ja kvaliteetsete ravimite kättesaadavuse tagamine.
Ravimipoliitika ei ole kunagi “valmis”, vaid areneb koos ravimisektoriga. Võrreldes tänast seisu 2013. aastaga on sektoris palju muutunud ja ellu on viidud mitmeid planeeritud tegevusi. Näiteks on muudetud täiendava ravimihüvitise saamise tingimusi, vähendatud ravimite väljakirjutamise piiranguid, antud pereõdedele retseptide pikendamise õigus, seatud apteekritele regulaarse täiendkoolitamise kohustus jne. Nüüd on õige aeg üle vaadata viimaste aastate arengud ning seada täpsemaid või uusi sihte järgnevaks perioodiks.

 

Lisa kommentaar

  • Vivian Murd, sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna nõunik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.