E-konsultatsioon on koopia Soome edukast süsteemist

Linnamõisa PAKi perearst Katrin Martinson.
Linnamõisa PAKi perearst Katrin Martinson.

Linnamõisa PAKi perearst Katrin Martinson kinnitab, et perearstina soovikski ta oma patsiente eriarsti konsultatsioonile saata ainult e-konsultatsiooni kaudu.

Kuna e-konsultatsioon on taas kuumaks teemaks saanud, siis avaldame uuesti eelmise aasta 24. novembril Meditsiiniuudistes avaldatud loo.

Kas eriarstid on huvitatud konkreetset e-konsultatsiooni pakkuma või on tajuda pigem tõrget?

Eriarstid, kellega oleme nüüdseks mitme aasta jooksul e-konsultatsiooni alast koostööd teinud PERHis, on öelnud, et ainult niimoodi tahakski patsienti konsultatsioonile saada. Mina perearstina ainult niimoodi sooviksingi oma patsienti eriarsti konsultatsioonile saata. Kõikidel erialadel ja kõikidesse haigekassa lepingu alusel töötavatesse raviasutustesse.

Tõrge e-konsultatsiooni juurutamisel on pigem raviasutuste (haiglate) tasemel – eeldab ju teenuse loomine e-konsultatsiooni IT-alase valmisoleku loomist (otsust, et sellesse investeeritakse).

Lisaks eeldab see töökorralduse muutmist, et tekiks tööülesandena kellelegi eriarstidest järjepidev e-konsultatsiooni saatekirjade lugemine tasustatud tööaja raames, et tekiks nende haigetega kontaktivõtmise süsteem (sekretär), et oleks planeeritud võimalus registreerida selekteeritud haigeid vastuvõtule väljaspool tavajärjekorda jne. Iga muudatus on väljaastumine mugavustsoonist ja toob kaasa esialgu tõrke.

Samamoodi on tõrget kindlasti ka perearstide seas, kes ei ole harjunud teenust kasutama – vastuste otsimine pole mugav ja eeldab endale eraldi meeldetuletussüsteemi loomist.

Mis on e-konsultatsiooni plussid ja miinused?

E-konsultatsioon on koopia Soomes üleriiklikult töötavast eriarstile suunamise süsteemist. Seega süsteem on end 5 korda suurema elanikkonnaga riigis pikkade aastate jooksul igati tõestanud. Meil käsitletakse seda teenust kui nišitoodet, millega haigla võib liituda, kui tahab olla innovatiivne.

Ütlen veelkord, et see võiks olla ka Eestis ainus eriarstile suunamise viis riigisüsteemis. Süsteem on kõikide osapoolte jaoks (patsient-perearst-eriarst) meditsiiniloogiline – süsteemi eelis on see, et patsiendi eriarsti konsultatsioonile saamine sõltub tema terviseseisundi vajadustest ning enne konsultatsiooni toimumist saab vajadusel planeerida patsiendile juba eriarsti poolt lisauuringud, mis lõpliku otsuse tegemiseks on vajalikud.

Hoitakse kokku kõikide osapoolte aega. Kogemus ütleb ka seda, et tänu e–konsultatsiooniteenuse rakendamisele on mul nüüd võimalus saada mitte-cito! patsiendile tema meditsiinilise probleemi akuutsusest olenevalt eriarsti konsultatsiooniaeg varem kui tavajärjekorras.

Süsteemi miinuseks on see, et eriarsti konsultatsioonile riiklikus süsteemis ei saagi need inimesed, kelle terviseseisund seda ei vaja või kes seda lihtsalt ise soovivad. Nende inimeste jaoks jääb avatuks erameditsiin, kus neil tuleb oma ravi/uuringukulud ise kanda. See põhjustab kindlasti pahameeletormi elanikkonna hulgas ja on seetõttu keeruline tervishoiupoliitiline otsus.

Loe e-konsultatsioonist pikemalt 24. novembri Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.