Arstide keelenõude osas plaanitakse muutuseid

Õppetöö.
Õppetöö.

Arstide liidu eetikakonverentsil meenutati, et kolmandatest riikidest Eestisse saabuvate arstide küsimus kerkis rohkem esile umbes 10 aastat tagasi, sest Ida-Virumaa suuremate haiglate juhid ütlesid, et neil on mujalt pärit arste vaja.

“Sellest ajast on kirjutatud palju kirjasid ja pöördutud valitsuse poole, peetud nõu terviseametiga ning mulle jäi meie viimasel nõupidamisel mulje, et muudatused määruses, millega nõutakse andmeid registreerimise menetluses, tehakse, ja mingi nõue seoses keelega sinna ka tuleb,” kõneles keeleinspektsiooni juht Ilmar Tomusk.

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa kinnitas, et selline nõue on eelnõus hetkeseisuga tõesti sees. “See ütleb, et registreerimisel tuleb esitada tõend, et inimene käib keelekursustel, ja see on kõik,” nentis Rehemaa. “Kui arst keelt ei omanda, ei juhtu temaga ju ikkagi midagi.”

Sel aastal on terviseameti registrisse kantud kaks arsti, kes on Eestisse tööle tulnud kolmandatest riikidest.

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri selgitas, et terviseamet keeleõppega ei tegele. “Me vastame kirjalikult kõikidele arstidele, kes kolmandatest riikidest soovivad Eestisse tööle tulla ning selgitame, et Eestis arstina töötamiseks on vajalik eesti keele oskus,” rääkis Saluri. Ta rõhutas, et ükski tööandja ei pea sõlmima töölepingut arstiga, kes eesti keelt ei valda. “Ta võib seda teha, aga peab sel juhul lahendama ka arsti keeleõppe küsimuse,” lisas Saluri.

Keeleprobleem ei ole aga ainult arstide ja õdede seas teemaks. Ka apteekrite liidu esindaja Kaidi Sarv tõi välja, et Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ja TÜ farmaatsiaõppe lõpetanute hulgas leidub neid, kes eesti keelt nõutaval tasemel kahjuks ei valda. 

Tomusk kinnitas, et keeleinspektsioon on kaebuste peale kontrollinud apteeke Tallinnas Mustamäel ja Lasnamäel ning peamiselt puudutavad apteekrite vastu esitatud kaebused just vanemas eas ravimimüüjaid.

Inspektsiooni juht rõhutas, et Eesti tervishoiusüsteemis tahetakse fundamentaalseid küsimusi lahendada järelevalvemeetmetega. “Praegu me jookseme arstile järele, et hakka õppima, aga vaja oleks, et keeleoskuse probleem lahendatakse juba enne registrisse kandmist,” sõnas Tomusk. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.