Keeleõpe on tööandja kohus

Keeleinspektsiooni juht Ilmar Tomusk selgitas arstide liidu eetikakonverentsil, et keelenõuded on Eestis kehtestatud neile, kes ei ole oma haridust omandanud eesti keeles.

“Võib seega juhtuda, et nõue kehtestatakse eestlasele, kes on lõpetanud vene kooli,” tõi Ilmar Tomusk välja. “Küsimus ei ole seega kindlasti rahvuses, vaid selles, mis keeles on saadud erialane haridus,” rõhutas ta.

Keeleinspektsioon ei ole kohustatud tagama, et arst saab keele selgeks, inspektsioon teeb järelevalvet ja trahvib. Keeleõppe tagamine on Eestis tööandja kohustus. “Meil on õigus tööandjale teha ettepanek vabastada töölt töötaja, kes ei ole meie poolt ette nähtud aja vältel keeleoskust omandanud, selleks on paragrahvid olemas,” rääkis Tomusk. Tööandjal on kohustus nõuda arstilt eesti keele oskust, aga tal on ka õigus nõuda lisaks eesti keelele mõne võõrkeele oskust.

“Meie ei saa öelda, et laske arst lahti - meil pole sellist õigust, ja teiseks – ta on haiglale siiski väga vajalik spetsialist,” tunnistas Tomusk keerulist seisu.
Keelenõuded on Eestis proportsionaalsed ja mittediskrimineerivad, rõhutas inspektsiooni juht. Keeleinspektsioon kontrollib reeglina avalikku sektorit – KOV, riik, erinevad ametkonnad.

Mujal tehakse kontrolle vastavalt esitatud kaebustele. Näiteks kui mõne haigla töötaja kohta laekub kaebus, siis palutakse haiglalt andmed kõikide töötajate kohta, kes on omandanud erialase hariduse vene keeles.

Üle 90% kehva keeleoskusega meedikutest on TÜ haridusega venekeelsed arstid, jätkas Tomusk. Vähem on Venemaalt, Moldovast või Ukrainast pärit meedikuid. Ukrainast pärit arstide osas on keeleinspektsioon alustanud menetlust näiteks Valga haigla puhul.

Praeguse süsteemi järgi peab kolmandast riigist Eestisse tööle tulla sooviv arst tegema terviseametile vastava taotluse, esitama vajalikud dokumendid ja ta läheb registrisse kirja, keeleoskusega või ilma. Tomuski sõnul on selline olukord keeruline. “Riigi esindajad ootavad ühelt poolt neid arste siia, eesti keele oskust arstide registrisse kandmiseks ei nõua, aga siis ütlevad, et peab oskama eesti keelt,” nentis ta.Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.