EAL: Valitsuse ja haigekassa plaanid pikendavad ravijärjekordi

Arstide liidu president Lembi Aug.
Arstide liidu president Lembi Aug.

Valitsuse ja haigekassa plaanid pikendavad ravijärjekordi ja süvendavad ebavõrdsust eriarstiabi kättesaadavuses, rikkudes sellega meie ravikindlustuse aluseks olevat solidaarsuspõhimõtet, seisab Eesti Arstide Liidu (EAL) täna, 5. detsembril saadetud avalduses.

Arstide liidu avaldus:

Haigekassa vähendab üldhaiglate ambulatoorse eriarstiabi lepinguid. Kuigi tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski väidab, et muudatused on tühised ja lepingute kohandamine ei vähenda eriarstiabi mahtu haigekassa eelarves, vähendati eelarve teiseks lugemiseks eriarstiabi kulusid  7,5 miljoni euro võrra.

Võrreldes tänavuse aastaga on kärbitud nii ambulatoorsete kui statsionaarsete ravijuhtude arvu.

Arstide liit peab nii eriarsti- kui perearstiabi patsientidele võrdselt oluliseks.

Eriarstiabi vastuvõttude rahastamise vähendamisel maakonnahaiglates peavad paljud patsiendid, sõitma arsti juurde Tallinna või Tartusse. Eriarsti juurde pääsemine hakkab veelgi enam sõltuma patsiendi elukohast ja rahalistest võimalustest.

Puudub analüüs, kas praegused transpordiolud niisugust patsiendirännet võimaldavad ja kuidas see mõjutab inimeste toimetulekut. Ei ole arvutatud, kui palju läheb kaduma tööpäevi, sest lapsi, eakaid ja puuetega inimesi peavad saatma pereliikmed.

Vastuseta on küsimus, kuidas suurem hulk patsiente regionaalhaiglatesse ravile pääseb, kui seal on juba praegu kõige pikemad järjekorrad.

„Arstide liit on kõigile viiele ministrile, kes on viimase kolme aasta jooksul tervishoidu juhtinud, teinud ettepaneku kehtestada arstiabi kättesaadavuse riiklikud miinimumstandardid ja tagada nende täitmine kogu Eestis, sõltumata inimeste elukohast ja majanduslikust olukorrast,“ ütles liidu president Lembi Aug.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.