Arstide liit: arstide arvust üksi õppekohtade arvestamiseks ei piisa

Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv.

Arstide liit toob oma arvamuses arstide koolitusmahu kohta välja, et arstiõppes õppivate üliõpilaste arv on otseselt seotud paljude teguritega, mille analüüsita ja arvestamiseta ei ole võimalik vastuvõtu suurendamise üle otsustada.

Koolitusmahtude ettepanekutes on TÜ arstiteaduse üliõpilaste arv 2016/2017 õppeaastaks 176.

Arstide liit toob sotsiaalministeeriumile saadetud seisukohtades välja, et alates 2014. aastast on suurendatud arstiõppesse vastuvõttu, kuigi see ei vasta konsensusleppele arstiõppe riiklike õppekohtade vajadusest aastateks 2012-2016.

Sellele leppele on 5.01.12 alla kirjutanud sotsiaalministeerium, haridus- ja teadusministeerium, Tartu Ülikooli arstiteaduskond, Eesti Arstide Liit, Eesti Haiglate Liit ning Eesti Perearstide Selts. Lepet ei ole muudetud ega uut lepet sõlmitud. 

Asjaolud, mis arstide liidu hinnangul tuleb koolitusmahu planeerimisel arvesse võtta:

Metoodika, mille järgi on arvutatud kavandatav koolitusmaht. Liit palub ministeeriumilt analüüsi, kuidas on saadud arstiteaduse õppekohtade vajadus lähtudes olemasolevate, pensioniikka jõudvate, residentuuri lõpetavate ja välismaale lahkuvate arstide arvust.

Õppekohtade vajaduse hindamiseks on oluline teada, kui palju arste ja millise koormusega praegu Eestis töötab. Tervise Arengu Instituut kogub isikustatud andmeid töötavate arstide ja nende lepingulise koormuse kohta, kuid on teadmata, kas neid andmeid kasutatakse koolitusvajaduse hindamisel.

Ainult arstide arv ei anna vajalikku infot, leiab EAL, kui ei ole arvestatud, kui palju arste töötab osalise tööajaga.

Arstiõppe kvaliteet. Piisava hulga heal tasemel õppejõudude ja juhendajate ning nende järelkasvu tagamiseks peab arstiteaduskonna õppejõudude ja TÜ Kliinikumi arst-õppejõudude palgatase olema üleriigilisest miinimumist kõrgem. Koos üliõpilaste arvu suurendamisega peab kasvama ka praktikakohtade ja juhendajate hulk.

Residentuurikohtade arvu suurendamine. Hiljemalt alates 2019. aastal tuleb proportsionaalselt põhiõppe vastuvõtu suurendamisega suurendada ka residentuurikohtade arvu vastavalt arstide vajadusele erialade kaupa ning tagada vajalik rahastamise kasv, residentuuri baaside ja juhendajate võimekus.

Töökohtade ja täienduskoolituse tagamine. Haiglatel ei piisa rahastamise piiratuse tõtu vahendeid uute töökohtade loomiseks ega vajalikus mahus täienduskoolituse võimaldamiseks. Haigekassa plaanib rahapuudusel eriarstiabi mahtu üldhaiglates oluliselt vähendada. Puudub poliitiline otsus tervishoiu rahastamise suurendamiseks ja selle pikaajaline prognoos, mistõttu on teadmata, kas suurem hulk arstiteaduskonna lõpetajaid leiab kümne aasta pärast Eestis töökoha.

Arstide liit rõhutab ministeeriumile saadetud kirjas, et nad ei saa anda oma arvamust arstiõppe koolitusmahu kohta, kui ei ole vastuseid ülaltoodud küsimustele. "Teeme ettepaneku arutada koolituskomisjonis neid teemasid kompleksselt, mitte ainult arstiteaduse õppekohtade arvu. Samuti peame otstarbekaks edaspidi arutada arstide ja hambaarstide koolitusmahte teistest tervishoiuerialadest eraldi," seisab pöördumises.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.