Perearstid soovivad e-konsultatsiooni rakendamist kohustuslikus korras

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen
Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen

Eesti Perearstide Selts (EPS) avaldab nördimust, et E-tervise strateegia tegevuskavas ega selle raames digiregistratuuri arendamiskavas pole leidnud kohta e-konsultatsiooniteenuse arendamine kui ainus meede, mille rakendamisel annab tervishoiusüsteem oma parima, et patsient saab õigel ajal eriarstiabiteenuse., kirjutab selts sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas.

Praegu on digiregistratuuri juhtrühm seadnud eesmärgiks eriarsti ravijärjekordade lühendamise ja esmavisiidi kvaliteedi parandamise läbi saatekirja sisu ja suunamise e-lahenduste parandamise digiregistratuuri kaudu. Perearstid leiavad, et esmase visiidi kvaliteedi paranemisel pole suurt tähtsust, kui patsient ei jõua eriarstile õigel ajal. Oluline pole mitte niivõrd järjekordade lühendamine, kui just selekteerimine.

Perearstid leiavad, et praegu arendatavas vormis ei reguleeri digiregistratuur ambulatoorse eriarstiabi järjekordi piisavalt. Kavandatavad arendused teevad küll patsiendile mugavamaks eriarsti visiidile registreerumise ja vabade aegade ülesleidmise erinevate tervishoiuteenuseosutajate (TTOde) lõikes, kuid patsiendi probleemi õigeaegse lahendamise suhtes on muudatused vaid kosmeetilised.

Vastutus patsiendi probleemi prioriseerimise osas plaanitakse jätta vaid perearstidele, kuid puudub garantii, et perearsti määratud prioriteetsusega eriarstiabi aegu ka jagub piisavalt. Pole määratud eriarstiabi osutavate TTO-de vastutus ja roll ei patsiendile õigeaegse vastuvõtuaja tagamisel ega ka patsiendi probleemi tervikkäsitluse seisukohast. Pole lepitud kokku perearsti prioriseerimiskriteeriumid erinevate probleemide osas ning seega pole perearstil tuge patsiendi õigel käsitlemisel ning tekib oht varase prioriteetsusega aegade ülekasutamisele, kuna perearst tahab alati oma patsiendile kiiremat abi.

Praegu vaid vähestes asutustes kasutusel olev e-konsultatsiooniteenus on ennast õigustanud ja enamikul erialadel toimib hästi, kinnitavad perearstid.

E-konsultatsiooniteenuse eelised
•    Järjekordade reguleerimine probleemipõhiselt.
•    Järjekordade reguleerimine kahe tasandi koostöös - perearst püstitab probleemi, eriarst määrab saatekirja sisule tuginedes probleemi prioriteetsuse.
•    Saatekirjade sisu paranemine süsteemisisese kontrolli tõttu - eriarst ei saa teha otsust, kui saatekiri on sisutühi ja probleemipüstitust pole väljendatud.
•    Rohkem uuringuid esmatasandil - patsient suunatakse eriarstile enam ettevalmistatuna, et eriarst saaks teha adekvaatse otsuse. Jääb vähemaks suunamisi, mille eesmärk on eelkõige saada uuring.
•    Kokkulepitud saatmiskriteeriumid ja saatekirja vastuse kriteeriumid.
•    Esmavisiidi kvaliteedi paranemine, kuna eriarst teab juba patsiendi saabudes probleemi ning vajadusel on andnud esmavisiidile tulles patsiendile vastavad juhised või korraldab lisauuringud juba enne vastuvõttu või vastuvõtuga samal ajal.
•    Konsultatsiooni küsimise võimalus, ilma et patsient alati peaks sattuma eriarstile.
•    Kuna tiheneb perearsti ja eriarsti koostöö, siis jääb vähemaks suunamisi, mis on tingitud patsiendi soovist, mitte vajadusest. Need, kes vajavad, saavad kiiremini eriarstile.
•    Eriarstiabi kvaliteedi paranemine, kuna eriarstile jääb enam aega tegeleda tõeliste eriarstiabi probleemidega.
•    Loodetavalt EMO külastuste vähenemine järjekordade reguleerimise tõttu.

E-konsultatsiooniteenuse rakendumise takistused
•    Riigi vähene huvi arendada teenust ja reguleerida ravijärjekordi.
•    TTO-de vähene huvi teenust kasutusele võtta.
•    TTO-de ja eriarstide mugavus olemasolevat süsteemi muuta.
•    Perearstide vähene huvi teenust kasutada, kuna patsiendi ettevalmistus ja sisuka saatekirja kirjutamine nõuab veidi enam vaeva.
•    Kartus suuremate kulude ees meditsiinisüsteemile.

Praegu on perearstid ja patsiendid hädas eriarstiabi õigeaegse kättesaadavusega. Plaanitavad muutused ei lahenda patsientide ja perearstide praeguseid probleeme piisavalt.

Perearstide ootused
•    E-konsultatsiooniteenuse rakendamine KÕIGIS eriarstiabi pakkuvates TTO-des kohustuslikus korras ja teenuse prioriseerimine e-tervise strateegia tegevusplaanis.
•    Digiregistratuuri arendusplaanide ümbervaatamine ambulatoorse eriarstiabi osas.
•    Saatekirjade standardi arendamine ja infosüsteemide arendamine, et sisukat saatekirja kirjutada oleks lihtne ja sisuvaest raske.
•    Koondpäringute arendamine perearsti töölaual.
Perearstid usuvad, et e-teenused meditsiinis on eelkõige patsiendi-, mitte muude huvigruppide kesksed.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.