Teaduslik tegevus tuleb lõimida kliinilise meditsiiniga

Geenidoonorilt vere võtmine.
Geenidoonorilt vere võtmine.

Sotsiaalministeerium meedianõunik Oskar Lepik kinnitab, et Eesti Geenivaramu projekti investeeritud raha on end õigustanud ning tulevikus tuleks varamu peamiselt teaduslik tegevus senisest rohkem lõimida igapäevase kliinilise meditsiiniga.

Geenivaramu teaduslik uurimistöö ei ole veel lõppenud. Näiteks on vaja luua geenidoonoritele n-ö geenikaardid, mis võimaldaksid soovijaile anda tagasisidet haigusriskide ja ravisobivuse kohta. Projekti ettevalmistusel sai tänavu koostatud Eesti geneetilise mitmekesisuse referents andmebaas, kus on 2300 geenidoonori kogu genoomi nukleotiidne järjestus, mis lubab geeniinfot oluliselt rikastada. Samuti käivad arendustööd otsusetoe tarkvara kasutamiseks levinumate haiguste genoomseks analüüsiks.  

Veel on vaja teha viimane “pingutus” ja siis oleks geenivaramu teatud mõttes valmis. Jooksvalt koorub välja geeniinfo kasutamise ulatus, otsesed kulud ja kasumlikkus. Meditsiinilises ennetustöös - ja seda on haigusriskide hindamine eelkõige - selgub kasumlikkus hiljem, nii nagu ka vaktsineerimise, vastsündinute skriiningu jt ennetavate tegevuste puhul. Teatud osal on muidugi vahetu info kasutamine võimalik kohe ja seda eelkõige ravimvastuse, ravimdoosi ja teatud haiguste puhul, kus on olemas interventsiooni võimalus (ennetav ravi või teatud riskigrupi hoolikam jälgimine).

Kavandatud personaalmeditsiini programmi eesmärk ongi välja selgitada, mis personaalmeditsiinist on juba täna rakendatav. Seda pole veel väga palju, ent siiski - näiteks rinnavähi skriining naistele võiks geeniriski arvestamisel olla tänasest oluliselt tõhusam.

Kõikidele Eesti elanikele geenikaardi tegemise küsimus tuleb päevakorda siis, kui nn riiklik personaalmeditsiini pilootprojekt on läbi s.t. peale 2018.a. ja ka geenivaramu ( ja tervishoiu süsteem) on juba 50 000 inimese geenikaarte saanud kasutada ning on saadud tulemused, mis veenvalt tõestavad, et geeniinfo kasutamine laiemalt on otstarbekas. Uue põlvkonna geenikiibid tulevad odavamad, kui neid tellida korraga  0.5 -1.0 miljonit ja kui on palju suurem referents andmebaas, kui seda on tänane 2300 geenidoonori täisgenoomi järjestusel põhinev.

Kas seni geenivaramusse investeeritud raha on end ära tasunud? Kindlasti. Tegemist on ühe tunnustatuma teadus- ja arendusasutusega, mida tunnustatakse maailma absoluutsel tipptasemel, näiteks välisfinantseerimise näol ja hinnatud koostööpartnerina. Tänu geenivaramule on meil võimalik oma edasises tegevuse kaasata parimaid eksperte, aga ka välisinvesteeringuid nii teadus- ja arendustegevuse kui ka näiteks andmebaaside IT-arendusteks. Peamiselt teaduslik tegevus tuleb senisest rohkem lõimida igapäevase kliinilise meditsiiniga ning teiste, samuti geenipõhiste ehk personaalmeditsiiniliste kliiniliste uuringutega tegelevate teadusrühmadega haiglates.

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.