Ingerainen: Töö peab pakkuma väljakutseid!

Diana Ingerainen
Diana Ingerainen

Meditsiinimõjutaja 2015 III kohale valiti Eesti Perearstide Seltsi president Diana Ingerainen, kelle eestvedamisel saavutasid perearstid selle, et esmatasandi tervisekeskuste rajamise ja renoveerimise tingimused on jõukohased ka perearstidele, mitte üksnes suurtele haiglatele või omavalitsustele.

Kuidas Te kirjeldaksite dünaamikat, kuidas perearste tervisekeskuste kaasajastamise projekti kaasati? Milline oli esimene info ja kuhu lõpuks välja jõuti? Kuidas protsessi ja lõpptulemusega rahule jäite?

Perearstide seltsiga alustasime Tervisekeskuse (TK) ettevalmistusi 2011 Perearstikeskuste infraktruktuuri kaasajastamise projektiga. Projekti olid kaasatud kõik võimalikud esmatasandi tervishoiuteenuste osutajad. Paraku kõik kutsutud osapooled meiega ei teinud koostööd nt.hambaarstid. Projekti tulemusena loodi TK miinimum koosseis ja ruumiline-vahendite funktsionaalne projekt. Edasi tegime taotluse tõenduspõhiseks uuringuks, et tekiks teadmine esmatasand tervishoiuteenuste geograafilistest vajadustest koos vastava personali ressursiga (2015 valmiski RAKE uuring). Ka oleme teinud ettepanekud, et TK jaoks koostatakse rahastamise mudel. Palju on tehtud, esialgne sm määrus TK EL toetuste taotlemiseks oli sisuliselt haiglatele suunatud, peale pikki vaidluseid ja kirjavahetusi sai sm määrus tunduvalt perearstisõbralikum. Hetkel ei ole veel teada TK teenused ega rahastamise mudel. Seega on perearstidel keeruline projektides osaleda teadmata, kui palju hakkab raha olema, et tulevikus hoonet teenustega täita ja majandada. Kuna perearstide rahavood on kordi väiksemad kui haiglatel, siis on ka riske raskem võtta kui haiglatel.

Millises seisus on Eestis tegutsevad tervisekeskused praegu - nii ruumide, tehnika kui ka personali osas?
Ruumide juhend on olemas, tehnika ja personal ei ole täpsemalt määratletud.

Kui suur huvi on Teie teada tervisekeskuste rahadele kandideerimiseks?
Minu teada on mitmed tublid perearstid koostööd tegemas KOVidega, peamiselt nendes valdades-linnades, kus perearstid ise aktiivsel volikogus tegutsevad.Täpsemad andmed puuduvad.

Milline on üksikul perearstil perspektiiv linnas tegutseda?
Tiheasustusega piirkondades on üksikpraksiseid suht mõttetu majanduslikus vaates pidada, ka on keeruline tagada järjepidevat kättesaadavust.

Mis tingimustel Te oleksite valmis ise maale perearstiks minema?
Ma elan maal Muusika külas ja paljud minu küla või naaberküla inimesed on minu keskuses patsientideks, vahel ma tegelen nendega ka kodus või Ruila koolis ja ma saan seda endale lubada kuna tugev keskus - Järveotsa Perearstikeskus on olemas ja pakub abi regulaarselt. Mul oli ka mõte avada päris perearsti kabinet Ruila koolis korra nädalas, aga kuna inimesi on ikkagi liiga vähe, siis päris kabineti vajadust ei ole. Pigem pean rohkem panustama telefoni, meili ja kaugkonsultatsiooni võimaluste arendamisele. Samas inimesed on palju mobiilsemad - sõidavad enamasti ise autodega ja on nõus tulema Järveotsa Perearstikeskusesse, kus saab teha vajadusl uuringud-analüüsid. Kui mulle pakutakse tööd maal, siis esiteks ongi minu jaoks tähtis kas on olemas patsiendid, nii lapsi, kui täiskasvanuid, minu töö peab pakkuma erialalisi väljakutseid, nimistu suurus peaks olema 1800, siis ruumilised tingimused, töövahendid, edasi ressurss põhiteenuste osutajatele - perearstile, pereõdedele ja et kuidas on tagatud tugiteenused (uuringud, analüüsid, füsioteraapia jne).

Mis Teile isiklikult on töises plaanis sel aastal kõige olulisem olnud?
Hea tunne on, kui olen eemaldanud totaalselt nahamoodustise, mis on vähieelne seisund. Nii hea on histoloogilise vastuse pealt lugeda, et "lõikepiir puhas". EPS osas on hea meel, et oleme jõudnud suure sammu edasi Perearstide Kvaliteesi Süsteemiga (PKS), nimelt on EPS aastaid töötanud selle nimel et kliinilisele ravikvaliteedile lisaks hakatakse PKS raames hindama praksiste korraldamist. EPS alustas praksite hindamist oma kulu ja kirjadega 2009 aastast ja me suutsime HK ära tõestada, et praksiste korraldamine on sama oluline kui kliiniline tegevus, oleme eriala, mis tegeleb patsientidega terviklikkuse ja järjepidevuse võtmes. Perearsti töö on tagada korralik pereõendisabi, läbimõeldud logistika nii perearstikeskuses siseselt kui väliselt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.