ESGO 19 – kongress praktiseerivale arstile

Tšehhist pärit David Cibula valiti kongressil uueks presidendiks. David rääkis emakakaelavähi radikaalsest kirurgiast.
Tšehhist pärit David Cibula valiti kongressil uueks presidendiks. David rääkis...

Euroopa onkoloogilise günekoloogia ühingu ESGO kongressil olid esindatud kõik kolm ravimodaalsust.

Iga kahe aasta tagant toimuv ESGO kongress toimus seekord Nizzas oktoobri lõpus. 2875 delegaadiga oli see seni suurima osavõtjate arvuga kongress. Tõsiasi, et iga kolmas delegaat oli pärit mujalt kui Euroopast, näitab ürituse kvaliteeti. Ja tõesti, olles osalenud kõigil viimastel ESGO kongressidel, võin kinnitada, et seekordne programm oli suurepärane eelkõige praktiseeriva arsti seisukohast. Võrdselt olid esindatud kõik kolm ravimodaalsust – kirurgia, kiiritus ja süsteemravi. Räägiti profülaktikast, diagnostikast, geneetikast, aga ka haigete ravijärgsest monitoorimisest. Esinesid oma ala rahvusvaheliselt tunnustatud spetsialistid.

Emakakaelavähk

Skriining on andnud suurepäraseid tulemusi riikides, kus see on üleriigiline ja  süstemaatiline. Tütarlaste vaktsineerimine annab tulemusi juba lähiajal riikides, kus seda tehakse. Tulemas on uus polüvalentne vaktsiin, mis katab paljud keskmise riskiastmega viirustüved.

Ravitaktikaliselt siiski suuri muutusi ei ole – algav vähk opereeritakse, arenenud vähi puhul jääb valikmeetodiks radiokemoteraapia. Metastaatilise emakakaelavähi ravis on küllalt tagasihoidlike ravitulemustega keemiaravi kõrvale tulemas paljulubav bioloogiline ravi, eelkõige angiogeneesi inhibiitorite näol, kuid palju oodatakse ka immuunravist.
Kuna opereeritud emakakaelavähi puhul on kaugmetastaasid sageli pikka aega asümptomaatilised, on selle diagnoosi puhul kõrge riskiga patsientidel parim CT-PET uuring. Samuti tuleks kaaluda uuringu tegemist lokaalselt levinud vähiga patsientidel 3–4 kuud pärast kiiritusravi lõppu, et hinnata ravivastust ja vajadusel proovida opereerida, kui see on võimalik.

Tutvustati ka uut retroperitoneaalse juurdepääsuga un-block operatsioonitehnikat kaugelearenenud emakakaelavähi puhul.

Kuna emakakaelavähk on tihti just noorte, generatiivses eas naiste haigus, siis on oluline kasutada võimaluse korral fertiilsust säilitavat turvalist kirurgiat, mis kindlasti sisaldab endas ka piirivalvur-sõlme kasutamist või siis lümfisõlmede süsteemset eemaldamist.  Piirivalvur-sõlme tuvastamiseks on olemas uued florophore ja magnetilised markerid.

Eriti efektiivne on navigaatorite kasutuselevõtt, kus 3D endoskoopilisel operatsioonil on kuvatud kõik eemaldamist vajavad tuumori- ja metastaasikolded.

Emakakehavähk

Need haiged jagunevad kolme riskikategooriasse. Kui on selge, et madala riskiga haigel piisab emaka eemaldamisest koos adneksidega ja kõrge riskiga patsientidel on vajalik tingimata radikaalne hüsterektoomia koos regionaalsete lümfisõlmedega ja süsteemravi, siis kõige vastuolulisem on keskmine riskigrupp. Käimasolevates uuringutes hinnatakse, kas teha totaalne lümfisõlmede eemaldamine või ainult piirivalvursõlme eemaldamine. Samuti võrreldakse radioteraapia ja süsteemravi tulemusi. Loodame, et lähiaastatel tulevad kindlamad soovitused ka sellele patsientide grupile.

Munasarjavähk

Kõige tõsisema prognoosiga onkogünekoloogiline patoloogia on munasarjavähk. Haige prognoosi määrab operatsiooni õnnestumine, sest vaid kasvajavabaks lõikamine annab hea prognoosi. Kuna kirurgia tähtsus on väga suur, siis töötas ESGO välja III–IV staadiumi kirurgilise ravi kvaliteedi indikaatorid raviasutustele. Need käsitlevad kirurgiliste operatsioonide edukust, opereeritute arvu, opereerijate väljaõpet, osalemist kliinilistes uuringutes, pädeva konsiiliumi olemasolu raviasutuses, operatsioonieelset diagnostikat, pre-, intra- ja postoperatiivset haigekäsitlust, tüsistuste registreerimist. Samuti on pandud kirja miinimumnõuded operatsiooniprotokollile ja patoloogiaraportile. Heameel on tõdeda, et kõige sellega me oma raviasutuses juba tegeleme.

Süsteemravi kuldstandard on plaatina preparaat koos paklitakseeliga. Oluliseks peeti, et iga epiteliaalse munasarjavähiga haige saaks 1. reas või retsidiivi tekkel bioloogilist ravi bevatsizumabiga.

Väga jõudsalt on rakendunud geneetilised uuringud. Ravijuhised nõuavad, et kõik epiteliaalsed munasarjakasvajad saaksid uuritud BRCA1 ja BRCA2 mutatsiooni suhtes, sest sellest sõltub nende haigete praegu veel II liini sihtmärkravi. Käimasolevates uuringutes hinnatakse BRCA mutatsiooniga haigete ravitulemusi olapariibiga ka juba 1. reas. Lisaks on käigus kliinilised uuringud ka teiste sihtmärkravi preparaatidega.
Keemiaravi loodeteni ei jõudnud

Eraldi oli sessioon lastest, kes oma üsasisese arengu perioodis olid eksponeeritud keemiaravile ja tulemus oli suurepärane – ei mingit mahajäämust füüsilises ega mentaalses arengus.

Arutati ka aktiivravijärgset haigete kontrolli. On täiesti selge, et kontroll on vajalik ja seda eelkõige haigete psühholoogiliseks toetuseks. Kuid fakt on ka see, et 70% rahalisest ressursist kulutatakse just jälgimisfaasis. See omakorda nõuab probleemiga tegelemist, et panna paika haigete riskitasemed ja vastavalt sellele neile tehtavad uuringud. Kokkuvõttes võib öelda, et onkoloogilises günekoloogias on väga huvitav ja samas lootustandev ajajärk. Loota tuleb vaid, et ravimid ja uued tehnoloogilised lahendused saavad meie haigetele ka kättesaadavaks.

Lisa kommentaar

  • Kersti Kukk, SA PERH naistehaiguste keskuse juhataja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.