Uus kuvamistehnika näitab varaseid ajukahjustusi

Hiljutine uuring näitas, et uus täiustatud kuvamistehnika võib näidata kõrgest vererõhust põhjustatud ajukahjustusi enne selgete kahjustussümptomite ilmnemist.

Difusioontensorkuvamine (DTI), mida nimetatakse ka traktograafiaks, on laiemalt tuntud magnetresonantstomograafia (MRI) edasiarendus, mida praegusel hetkel üldises meditsiinipraktikas veel ei kasutata. Uuringu tulemusi tutvustati Ameerika Südameassotsiatsiooni (AHA) 2015. aasta kõrge vererõhu konverentsil Washingtonis. “Meil on juba olemas selged viisid kahjustuste uurimiseks, mida kõrge vererõhk võib neerudele, silmadele ja südamele põhjustada,” ütleb uuringut juhtinud Rooma (Itaalia) Sapienza Ülikooli dotsent Daniela Carnevale. “Me tahtsime leida meetodi ajukahjustuste hindamiseks, mille abil oleks võimalik prognoosida vaskulaarhaigustega seonduva dementsuse väljakujunemist.” Kõrge vererõhk on tuntud vaskulaar-kognitiivsete häirete riskifaktor, kuid dementsuse tulevase väljakujunemisega seotud ajus toimuvate muutuste tuvastamine varases staadiumis võib olla keeruline.

DTI abil näeb traktide toimimist

Uuringu jaoks vaatlesid teadlased 15 patsienti, kes said mõõduka või raskekujulise kõrge vererõhu vastaseid ravimeid ja 15 patsienti, kelle vererõhk oli normaalne. Iga patsiendi puhul tehti aju-uuringud MRI ja DTIga ning kognitiivne uuring.

Prof Carnevale selgitas ajakirjale Medical News Today MRI ja DTI vahelisi erinevusi. “Klassikalise MRI korral on meil ainult informatsioon valgeolluse üldise struktuurse terviklikkuse kohta,” ütles ta. “DTI abil saame me isoleerida konkreetseid trakte ja hinnata mitte üksnes nende struktuuri, vaid ka toimimist.”

Kui MRI ei näidanud ühelgi patsiendil aju hälbeid, siis DTI näitas, et kõrge vererõhuga patsientidel oli kahjustusi mitmes erinevas ajupiirkonnas. Nende patsientide ajus olid kahjustatud kiud, mis mõjutavad mitteverbaalseid funktsioone, toimimisvõimet, emotsionaalsust ja tähelepanu. Kognitiivne uuring näitas, et kõrge vererõhuga patsientidel olid lisaks märkimisväärselt nõrgemad tulemused testides, millega kontrolliti kognitiivseid funktsioone ja mälu, võrreldes patsientidega, kelle vererõhk oli normaalne.

Professor Carnevale märgib, et uut kuvamistehnikat võib kasutada kõrge vererõhu põhjustatud vaskulaar-kognitiivseid kahjustusi ennustavate märkide täpseks tuvastamiseks: “DTI annab võimaluse eelsümptomaatiliste ajukahjustuste hindamiseks kõrge vererõhuga inimestel, et selgitada välja võimalikud ravimeetodid, mis aitaksid ajukahjustust kontrolli all hoida ja dementsuse väljakujunemist vältida. Üldiselt ollakse seisukohal, et kõik saadaval olevad ravimid ei avalda erinevat tüüpi organikahjustustele samasugust mõju.” “Me soovitame arstidel hakata hüpertensiooniga patsientide kliinilisel käsitlemisel arvestama ajukahjustuse võimalusega,” ütles Carnevale ajakirjale MNT.

Kuigi uuring näitab DTI eeliseid ja asjaolu, et tegemist on täielikult  mitteinvasiivse uuringumeetodiga, selgitas prof Carnevale, et tervishoius võib selle ulatuslikum rakendamine olla raskendatud, märkides järgmist: “Antud tehnika kõige keerulisem aspekt on andmete rekonstrueerimine ja analüüs koos kognitiivse uuringu ja kliiniliste hinnangutega.”

Suurim välditav riskifaktor

Uuringus osalenud patsientidel, kellel oli kõrge vererõhk, täheldati pärast täiendavate uuringute ja laboratoorsete analüüside tegemist ka südame- ja neerukahjustusi. See tähelepanek näitab mõju ulatust, mida kõrge vererõhk võib organismile avaldada. Hiljuti kirjeldas MNT uuringut, milles tehti kindlaks, et kõrge vererõhk on suurim välditav suremuse ja haigestumise riskifaktor täiskasvanute hulgas kogu maailmas, mis edestab suitsetamist ja kõrget kehamassiindeksit (KMI).

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.