Ülikool soovib residentuuri pikendada vähemalt 6 erialal

Tartu Ülikool
Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli dekaani Joel Starkopfi ja residentuuri prodekaani Margus Lemberi pöördumine töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski poole.


Tartu Ülikooli senat kinnitas 2013. aastal arstiteaduskonna ettepanekul kõigi arstlike erialade uued residentuuriprogrammid tulenevalt Sotsiaalministeeriumi ettepanekust residentuuriõppe parandamiseks (nii laiemate oskuste-teadmistena kui ka kitsama erialalise väljaõppe tagamisega).
Vaatamata esialgsele initsiatiivile ei olnud Sotsiaalministeerium 2014.a.valmis residente uute programmide järgi tellima; jõuti seisukohale, et uued programmid rakendatakse 2015.aastal. Käesoleval aastal on Sotsiaalministeerium väljendanud, et on valmis residentuure pikendama 2016.a. neil erialadel, kus on TÜ ja erialaseltsi kooskõla uute programmide elluviimiseks. Küll aga ei näinud ministeerium võimalust 5-aastaste residentuuride pikendamiseks 6 aastale. 2015.a. sügisel väljendas asekantsler I. Normet, et 2016.a. vastuvõtul võiks pikendatud programme kasutada neil erialadel, kus vajadus on kõige suurem ning erialasisene konsensus saavutatud. Ühtlasi palus ta meil 2015.a. lõpuks esitada loetelu pikendustaotlusega erialadest. Eeltoodust lähtuvalt teeme ettepaneku esitada residentuuritellimus uute pikendatud programmide alusel järgmistel erialadel:
3-aastaselt 4-aastaseks:
- peremeditsiin,
- taastusravi
4-aastaselt 5-aastaseks:
- anestesioloogia ja intensiivravi
- günekoloogia
- gastroenteroloogia
- kohtumeditsiin
Kõigil neil erialadel on praegune residentuuri kestus kvaliteetseks ettevalmistuseks liialt lühike ega vasta Euroopa organisatsioonide soovitustele.
Peremeditsiini ja taastusravi erialadel ei ole kolmeaastase residentuuriga võimalik tagada piisavat ettevalmistust iseseisvaks, sageli üksinda praktiseerimist nõudvaks tööks neil väga laiadel erialadel. Esmatasandi arstiabil on väga oluline roll kogu efektiivse arstiabisüsteemi ülesehitamisel, millele on korduvalt tähelepanu juhtinud ka rahvusvahelised organisatsioonid ning Eesti situatsiooni hinnanud eksperdid.
Günekoloogia, gastroenteroloogia ning kohtumeditsiin on erialad, mis vajavad tugevat laiapõhjalist ettevalmistust, millele lisandub oma eriala sügav tundmine ning praktiliste protseduuride valdamine ning juhendamisel tehtud uuringute, sh invasiivsete protseduuride, suur arv. Praeguse 4-aastase väljaõppega ei ole võimalik tagada lõpetavale residendile piisavat protseduuride sooritamise kogemust.
Kaasaegne anestesioloogia ja intensiivravi tegeleb kõige raskemas seisundis haigetega. Nendega tegelemine eeldab suurepärast tehnoloogiate valdamist, mida ei ole võimalik enam tagada 4-aastase residentuuriga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.