Olev Luha elu ja tegemised Graz'i ülikoolihaiglas

Olev Luha
Olev Luha

V kursuse TU arstitudeng Liis Puis veetis lõppenud aasta augusti kliinilises välisvahetuses Austrias Graz’i ülikoolihaiglas, kus töötab ka Eestist pärit kardioloog Olev Luha. Kuigi kohapeal neil kohtuda ei õnnestunud, palus Puis kirjutada dr Luhal Curarele väike lugu oma sattumisest Graz’i , praegusest tööst ja üldiselt Aaustria meditsiinisüsteemist.

Sattusin Graz'i juhuslikult. Pärast kraadi kaitsmist aastal 1988 jõudsin järeldusele, et mingit edasiminekut ei ole Tallinnas minu jaoks oodata. Olin oma tipu saavutanud, tahtsin midagi uut teha, aga vahendite ja initsiatiivi puuduse tõttu seda osakonnas ei soovitud.

Vastupidiselt ootustele sain Tartu Ülikoolist NSVLu haridusministeeriumist eraldatud stipendiumi, mis kätkes endas 10 kuud Austrias staþeerimist. Teemaks oli "Eximerlaser'i kasutamine kardiokirurgias". Tahtsin Viini Ülikooli kardioloogiasse, aga väga jäiga bürokraatia tõttu ei olnud asukohta võimalik muuta. Graz'is ei olnud midagi erilist ega uut. Pärast osakonnajuhataja heakskiitu sain ainsana kõike teha ja juurutada ning palju maailmas vaatamas ja õppimas käia. 

Tormilised sündmused tookordses Eesti NSVs lükkasid minu tagasitulekut edasi ja mõne aja pärast sain pragmatiseeritud ülemarsti koha pakkumise siinses ülikoolihaiglas. Tol ajal vaatas Eestimaal igaüks kuidas hakkama sai ja keegi ei olnud huvitatud minu tagasitulekust. Tasapisi harjusin mõttega, et pean oma elu siin uuesti üles ehitama. Alles viimastel aastatel olen jõudnud järeldusele, et tegin õigesti. Raske on püsida sellisel tasandil, kus kolleegid ja juhatus on harjunud ning teavad, milleks võimeline oled. Intervetsionaalne kardioloogia-kardiokirurgia on viimase 10 aasta jooksul väga kompleksseks läinud. Põhiliselt ma implanteerin ja katsetan uusi südameklappe. Samuti tegelen kõikide tehnikatega, mis puudutavad structural heart'i. Peale selle olen abiks kolleegide väljaõppel siin ja välismaal.

Heart team on lähima paari aasta tulevik, kus kaks eriala sulavad ilmselt ühte. Tuleb pidevalt uuendustega kursis olla ja teha kõik, mis võimalik. Paljudel juhtudel jääb ka Eestis asi pidama või venib finantside tõttu. Viimaste aasttate kokkuhoiustrateegia tekitab suuri tulevikuprobleeme patsientide ravimisel ja kvaliteedis. Sellised murekohad on näiteks kliiniku ambulantsteeninduse vähendamine ja voodikohtade sulgemine. Paljud väiksemad maahaiglad on juba koondamiste tõttu suletud või lõpetavad üsna pea. Juba praegu on palju vabu ja täitmata pere- ja maa-arstide kohti, sest noored arstid pole huvitatud. 

Suurim probleem tekib viie aasta pärast, kui paljud vanemad arstid lähevad pensionile. Samuti lähevad arstid väikese palga ja väljaõppehaiglate kohtade puuduse tõttu teistesse riikidesse ja jäävad sinna. 

Uue programmi kohaselt on pärast lõpetamist ehk pärast viit või kuut aastat õppimist nn turnus 9 kuud ja siis kuus aastat üldine interne-meditsiin koos valitud erialaarstiks saamisega. Euroopa Liidus on praegu võimalik paljudes riikides töötada igasuguse diplomi ja väljaõppepaberitega. Meil ei tunnistata aga mõningate riikide kõiki erialaaastaid. Vaatamata sellele on meil palju arste naaberriikidest ja idast.

Erinevusi Eesti ja Austria meditsiinis ning väljaõppes ei oska võrrelda, sest kõiki nüansse ma ei tea, kuna olen kõigest liiga kaugel. Omal ajal sain igatahes Tartu Ülikoolist väga hea hariduse ja oskused, mida Austrias kõrgelt hinnati. 

Mul on hea meel, et sain eelmisel aastal mõningaid kordi Tartu Ülikooli ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogidel olla abiks uute innovatiivsete südameklappide implanteerimisel. Kõik operatsioonid olid edukad ja ainuke võimalus haigeid inimesi aidata ning parandada elukvaliteeti. Sellised protseduurid on nüüd juba teatud patsientidele standard-teraapia.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.