Hiiumaa haigla jätkab üldhaiglana

Hiiumaa haigla
Hiiumaa haigla

Detsembris sai Hiiu maavalitsus sotsiaalministeeriumilt kirja, milles must-valgel kirjas, et Hiiumaa haigla jätkab üldhaiglana.

"Tähtis sõnum on see, et sünnitus Hiiumaa haiglasse jääb, külalisarstid jätkavad visiite ja haiglat keegi ei sulge,” kinnitas SA Hiiumaa Haigla ametist lahkuva nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu, kirjutab Hiiu Leht.

Madalama liigi, kohaliku haiglaga võrreldes on vahe selles, et üldhaiglas peab osutama ka üldkirurgia, anestesioloogia, sünnitusabi ja kõiki erakorralise meditsiini teenuseid.

"Üldhaigla teenused Hiiumaale jäävad ja kui riik tagab teenuse, peab riik leidma ka teenuse osutamiseks vajaliku raha," kinnitas ka nõukogu liige Mati Nurs.

Teisalt on probleemiks, et raha küll nähakse ette, aga saarel on vähe elanikke ja summa, mis haigekassalt osutatud teenuste eest kätte saadakse, ei kata kogu vajadust.

Tervishoiuameti ravikvaliteedi nõukogu juht Peeter Mardna, kes kursis ka Hiiumaa haigla olukorraga, on allakirjutanule öelnud, et saarel võiks olla eelarvelise rahastusega haigla.

Teisalt püüavad otsustajad ministeeriumis ja haigekassas kõigiti välistada erisusi.

Küsimusele, kas Hiiumaa haigla jätkab iseseisvana või võrgustatakse PERHiga vastas Nurs: "Nagunii läheb PERHi alla, seal ei ole teist teed - riik on võtnud võrgustumise eesmärgiks."

"Nii see läheb," kinnitas ka Vilma Tikerpuu.

Kas võrgustumisest kujuneb Hiiumaa haigla jaoks võimalus või oht, sõltub nõukogu liikmete hinnangul sellest, kuidas leping sõlmitakse. On tõenäoline, et haigla jääb omaette eelarvele, kuid sellest, kas haiglast saab PERHi moodustatud sihtasutus või PERHi osakond, sõltub nende arvates Hiiumaa haigla toimetulek.

"Esimesel juhul saab PERH ainult nõuda ja küsida siit raha. Ilmselt antakse siinsele haiglale ainult nõu ja kui saadetakse oma arste, siis küsitakse suurt raha ja pumbatakse haigla rahast kuivaks. Kui aga haigla oleks PERHi osakond, saaksid siinsed arstid PERHi omadega võrdset palka ja PERH seisaks ka selle eest, et haigla rahakotis oleks raha," arutles Nurs.

Praegu on Hiiumaa haiglas vastuvõtte tegevate PERHi arstide tunnihinne sisuliselt võrdne Soomes makstava arsti tunnitasuga.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles Hiiu Lehele, et sotsiaalministeerium on võtnud Hiiumaa haiglat puudutava tõsiselt fookusesse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.