Prediabeet on seotud varase neerukahjustusega

Neerukahjustus võib viia vajaduseni dialüüsi järele.
Neerukahjustus võib viia vajaduseni dialüüsi järele.

Diabeet on oluline neeruhaiguste riskifaktor. Neeruhaigused kujunevad välja ligikaudu 30% inimestel, kellel on I tüüpi diabeet, ning 10–40% neist, kellel on II tüüpi diabeet.

Hiljutine uuring on kindlaks teinud, et normaalsest kõrgem veresuhkru tase võib neerukahjustusi põhjustada isegi juba enne diabeedi diagnoosimist.

Üks uuringu läbiviija, doktor Toralf Melsom Põhja-Norra Ülikooli Haigla
nefroloogiaosakonnast, avaldas koos kolleegidega uuringu tulemused ajakirjas American Journal of Kidney Disease.

Ligikaudu 86 miljonil USA elanikul on prediabeet – veresuhkru tase, mis on normaalsest kõrgem, kuid mitte nii kõrge, et see võimaldaks diabeeti diagnoosida.
Mayo Kliiniku andmete põhjal on tõenäoline, et ilma meetmeid rakendamata (näiteks füüsilise aktiivsuse suurendamine, kehakaalu vähendamine ja tervislik toitumine) võidakse prediabeediga inimesel II tüüpi diabeet diagnoosida 10 aasta jooksul.

Melsomi ja tema kolleegide sõnul on varasemates uuringutes üritatud leida seost prediabeedi ja neerukahjustuse vahel, kuid nad märgivad, et sellised uuringud on andnud ebaühtlaseid tulemusi, mida nad seostavad pigem hinnangulise glomerulaarfiltratsiooni kiiruse (GFR) kui mõõdetud glomerulaarfiltratsiooni kiiruse (mGFR) kasutamisega.

GFR on neerude toime test, mille abil mõõdetakse, kui palju verd läbib päsmakesi – väikseid neerudes asuvaid filtreid, mis filtreerivad saastunud verd – ühes minutis. Suurem GFR näitaja on märk hüperfiltratsioonist ehk neeruhäirest, mis võib viia aja jooksul neerukahjustuseni.

Prediabeedi ajal esinev hüperfiltratsioon

Antud viimases uuringus mõõtsid teadlased GFR-i, paastuglükoosi (FG) taset ja/või HbA1c taset 1324 täiskasvanul vanuses 50–62 aastat, et saada selgem ettekujutus sellest, kas prediabeet on seotud neerukahjustusega.

Uuringus klassifitseeriti prediabeedina FG tase 110–125 mg/dL (6,1–6,9 mmol/l) ja/või HbA1c tase 6–6,4%, vastavalt ekspertkomisjoni 2009. aasta määratlusele, või FG tase 100–125 mg/dL (5,6–6,9 mmol/l) ja/või HbA1c tase 5,7–6,4%, vastavalt Ameerika Diabeediassotsiatsiooni antud määratlusele.

Algjoonel hinnati prediabeedi esinemist uuringus osalejatel ja patsiente jälgiti keskmiselt 5,6 aasta jooksul.

Uuringu algjoonel oli prediabeet 595 uuringus osalenud isikul. Pärast tulemuste korrigeerimist, võttes arvesse uuringus osalenute elustiili ja ravimite kasutamise, tegid teadlased kindlaks, et prediabeediga patsientidel oli järelvaatluse perioodil kõrgem mGFR näitaja võrreldes nendega, kellel prediabeeti ei olnud – märk neerude hüperfiltratsioonist.

Lisaks sellele leidsid teadlased, et nende patsientide kõrgem FG tase algjoonel oli seotud albumiini kõrge tasemega uriinis järelvaatluse perioodil, mis on varajane märk neeruhaigusest.

Teadlaste sõnul lubavad need tulemused arvata, et nii FG kui ka HbA1c tase, mis on seotud prediabeediga, kujutab endast sõltumatut neerude hüperfiltratsiooni ja uriini kõrge albumiinisisalduse riskifaktorit, mis näitab, et prediabeet võib olla märk tulevasest neeruhaigusest.

Uuringu tulemusi kommenteerides ütles Melsom: “Meie uuring näitab, et kõrgenenud vere glükoositaseme põhjustatud neerukahjustuse patoloogiline protsess algab prediabeedi ajal, ammu enne diabeedi väljakujunemist. Prediabeet võib anda aluse varaseks sekkumiseks, et vältida kroonilise neeruhaiguse väljakujunemist hüperglükeemia tagajärjel. Kui perearst avastab, et patsiendil on glükoositase tõusnud, tuleks alustada elustiili muutmist toitumise ja füüsilise aktiivsuse osas, et ennetada selliseid haigusi nagu diabeet ja neeruhaigus.”

Uuringutes tuleks hakata eelistama mGFR näitajaid

Riikliku Neerufondi president Jeffrey Berns lisab, et uuringule tuginedes tuleks kliinilistes uuringutes hakata rohkem rakendama mGFR näitajaid hinnanguliste GFR näitajate asemel, eriti patsientide korral, kelle neerutalitlus on suhteliselt normaalne.

Varem samal aastal kirjeldas Medical News Today uuringut, kus levinud kõrvetiste vastaseid ravimeid, prootonpumba inhibiitoreid, seostati neeruhaiguse riski suurenemisega.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.