Vallavanem: perearstide pelgus keskusesse koondumise ees on inimlik

Tartu vallavanem Aivar Soop.
Tartu vallavanem Aivar Soop.

Tervisekeskuste loomine on õige tee, kuna sellega peaks laienema inimestele kohapeal osutatavate tervishoiu teenuste valik, leidis Tartu vallavanem Aivar Soop.

Jaanuaris algas sotsiaalministeeriumis taotluste vastuvõtt projektidele, mille raames järgneva kaheksa aasta jooksul ehitatakse või renoveeritakse üle Eesti vähemalt 35 tervisekeskust. 

Tervisekeskuste loomiseks saavad raha taotleda kohalikud omavalitsused, 19 haiglavõrgu arengukava haiglat, perearstid ning eriarstiabi osutajad, kelle ruumides juba täna perearstid töötavad. 

Seadusest tulenevalt vald ise tervisekeskust rajada ei saa, vaid ainult koos perearstiga, kes on iseseisev ettevõtja.

Tartu vallavanem Aivar Soop ütles, et kuna riik on andnud tervisekeskuste loomisel juhtrolli perearstide kätte, vald saab olla ainult motiveerija ja toetaja.

Reeglina on perearst vallas valla pinnal, mis võib olla erinevas seisus. "Väga palju sõltub konkreetsest olukorrast igas vallas, kohapealsest koostöö tahtest," ütles vallavanem. Kui jõutakse kohapeal kokkuleppele, siis võib olla järgmiseks probleemiks omaosaluse tagamine.

"Valdade rahakotid on küllalt tühjaks jäänud," lisas Soop, "vanemad perearstid aga ei soovi pikaajalisi kinnisvara laene endale võtta."

Tervisekeskuste loomine on vallavanema hinnangul aga õige, kuna sellega peaks laienema inimestele kohapeal osutatavate tervishoiu teenuste valik. Olgu see siis vahetult tervisekeskuses või siis filiaalis. Samuti on teenuse osutamine järjepidevam, kui koos töötavad arstid, kes saavad teineteist asendada.

"Kui rohkem teenuseid osutatakse koos, siis kindlasti tekib ka mingi mahuefekt, mis peaks väljenduma ka kuluefektiivsuses. Seega nii inimestele, kui ka rahalise poole pealt peaks asi olema mõttekas," leidis ta.

Samas on Soobi sõnul näha, et perearstide poolt on tervisekeskuste osas palju kõhklusi – ollakse harjutud iseseisvalt hakkama saama ja üle on elatud iseseisvateks saamise valud 15 aastat tagasi. "On ka ebakindlust riigi strateegia suhtes, sest eks mõnes mõttes meenutab see polikliinikute taastamist ja vägisi ühe katuse alla koondamist. Sellised kartused on inimlikud," lisas vallavanem.

Esimesed 15 tervisekeskust peavad tööd alustama juba 2018. aastal. Taotluste esitamine kestab 21. jaanuarist kuni 9. maini 2016.

Mis plaanid on haiglatel tervisekeskustega seoses, saab lugeda 9. veebruari Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.