Vaatame Soome pealt: sellised hakkavad kulud pagulaste ravile olema

Dokumentideta patsient Maria Helsinki Global Clinicus. Ta ei oska lugeda ega kirjutada, aga temaga saab rääkida inglise keeles.
Dokumentideta patsient Maria Helsinki Global Clinicus. Ta ei oska lugeda ega...

Soome arstide leht Mediuutiset võttis kokku, millised tegevused ja kulud on Soomes seoses pagulastega juba tekkinud. Päris palju on nakkushaiguseid, vaktsineerimisele kulub, samuti oleks vaja paljudel hambaid parandada.

Mediuutiset kirjutas, et Soome pagulaste vastuvõtukeskustes käib tõhus infektsioonide uuring, et ära hoida võimalikke epideemiaid. Turvapaiga taotlejatel võib esineda nakkushaiguseid, mis soomlastele on üsna võõrad. On juba leitud tuberkuloosi, hepatiit A-d, sügelisi, düsenteeriat. Ka maalriat on leitud.

Näiteks novembris leiti ühel vaktsineerimata varjupaigataotlejal difteeria Põhja-Soomes.  Inimene isoleeriti ruttu ja tema lähikondsed vaktsineeriti. 

Asjatundjana loos esinenud arst Paula Tiittala sõnas, et paanikaks pole siiski põhjust. "Me leiame neilt haigusi, sest me monitoorime neid. See näitab, et kontroll on hea," sõnast ta.

Reeglite järgi tehakse igale varjupaigataotlejale tervisekontroll ja vaktsineerimised kahe nädala jooksul pärast riiki saabumist. Sellest tähtajast sügisel mingi üle, kuid nüüdseks on see jälle normi saadud.

Igal kolmandal psüühilised häired

Umbes kolmandik pagulaste vastuädadvõttudest on seotud suu tervisega ja viiendik mõne psüühilise probleemiga. Varasemate uuringute järgi on iga kolmas varjupaiga taotleja hädas mingi vaimse häirega. "See on hetkel suureks väljakutseks, sest praegusel hetkel on nende teenuste kättesaadavus üsnagi madal," rääkis Tiittala. Suu tervise probleemid annavad tunnistust pagulaste päritolumaa nõrgast tervishoiukorraldusest. Psüühilised mured on tingitud nii kogemustest selles riigis, kust inimene on tulnud kui ka reisi ja varjupaiga taotlemisega seotud teemadest.

Üheks probleemiks on ka dokumendid või õieti nende puudus. Viimasel juhul ei saa arstid väga head arstiabi pagulastele osutada, kuna selleks ei ole raha. Siiski on tehtud erand rasedatele ja lastele, et vältida olukordi, kus naine tuleb kiiruga haiglasse sünnitama, kuid tema terviselugu pole arstidele teada. 

Soome saabus 2015. aastal umbes 32 500 pagulast, kellest umbes 20 000 kohta arvatakse, et nad saavad keelduva otsuse sinna elama jääda. Praegu tegeleb nn dokumentideta pagulastega Global Clinic vabatahtlike abil Helsingis, Turus, Oulus ja Tamperes. Seal pakutakse vältimatut abi. "Meie käsutuses on stetoskoop ja kraadiklaas. Mingeid krooniliste haigete jaoks vajalikke vahendeid, nagu näiteks diabeetikutele, meil ei ole," rääkis Helsingi Global Clinici kõneisik Jemina Heinonen.  

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.