Eesti vähihaige ei pea enam valu kannatama

Tartu vähihaigete toetusravi arst Kaiu Suija ja õde Koidula Trummer mullu märtsis teel patsiendi juurde.
Tartu vähihaigete toetusravi arst Kaiu Suija ja õde Koidula Trummer mullu...

Vähihaigete kodune toetusravi on viimasel ajal oluliselt edasi arenenud: arstid ja õed käivad arstide juhtnööri järgides kodus nii valuravi kui ka vajalikke protseduure tegemas, püüdes raskelt haigete olukorda leevendada nii palju kui võimalik.

Seda, et vähihaigete kodutoetusravi arstid ja õed käivad patsientide juures, abistavad-õpetavad omakseid ja patsienti, selgitades, kuidas võtta ravimeid ja valuga toime tulla, paljud veel ei tea. Ometi on see teenus praeguseks täiesti tasuta saadaval kogu Eestis, kirjutas Postimees Tervis.

On teada, et valu kurnab ja ehmatab nii vähihaigeid patsiente kui ka nende lähedasi. Nad on mures ja sageli ei oskagi kellegi poole pöörduda, et oma hädale leevendust leida. Vähihaigete koduses toetusravis on väga oluline õe roll, kes valdab õiget küsitlusmetoodikat, kuidas patsiendi valumured välja selgitada. Vajadusel saab abi ka valukabinetist, kus on onkoloogilistele haigetele eraldi vastuvõtuajad.

Koduõde Annely Aasamets on juba aastaid seda tööd teinud ja tema sõnul on normaalne olukord, kus ka viimases vähistaadiumis patsient saab nii tõhusat valuravi, et ei tunnegi valu. Ta käib nii nende juures, kes äsja haiglast välja saanud, kui ka nende juures, kes ongi kodus haiged. Vajaduse koduse valuravi või muude protseduuride järele määrab arst.

Õde ongi lüliks arsti ja patsiendi vahel. Ta selgitab, kuidas ravimeid võtta ja vajadusel teeb ettepaneku ravi korrigeerimiseks, kui olemasolevad ravimid enam valu ära ei võta. Samas annab ta arstile tagasisidet patsiendi seisundi kohta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.