Kõrge luumurruriskiga Inimeste arv kahekordistub aastaks 2040

Suurbritannia Southamptoni Ülikooli ja Sheffieldi Meditsiinikooli poolt läbi viidud uuring lubab järgneva kolme aastakümne jooksul prognoosida dramaatilist luu haprusest tingitud luumurdude arvu suurenemist. 2040. aastaks ohustab kõrge luumurru risk ligikaudu 319 miljonit inimest, mida on kaks korda rohkem kui käesoleval ajal.

Eelmainitud teadusuuringus, milles hinnati luumurdude tõenäosuse ülemaailmset levikut, arvestasid teadlased kokku üle 50-aastaste inimeste arvu kogu maailmas, keda ohustas kõrge luumurru risk 2010. aastal, ning prognoosisid selle alusel vastava näitaja aastaks 2040. Arvutuste aluseks olnud andmed pärinesid kõige ulatuslikumalt kasutatavast riski hindamise algoritmist FRAX1.
Kõrge luumurru tõenäosuse piirläveks oli east sõltuv kümneaastane olulise luumurru tõenäosus (kliiniline selgroo-, küünarvarre, õlavarre või puusaluumurd), mis vastas tõenäosusele naisel kehamassiindeksiga 24 kg/m2, kellel oli varem esinenud haprusest tingitud luumurd ning muud kliinilised riskifaktorid puudusid. Samasugust east sõltuvat piirläve rakendati ka meeste puhul. Kõrge riski levik määrati kindlaks ülemaailmsel tasandil ja kontinentide lõikes, arvestades iga riigi demograafilist situatsiooni.
"Demograafiliste muutuste tõttu suureneb eakate osakaal kogu maailma rahvastiku hulgas oluliselt. Need uued andmed lubavad arvata, et isikud, kellel on kõrge osteoporootiliste luumurdude tõenäosus, moodustavad järgnevatel aastakümnetel väga olulise osa ühiskonna tervishoiusüsteemi koormusest, mida see haigus endaga kaasa toob," rääkis IOF-i president ja üks uuringu läbiviijatest professor John Kanis. "Tervishoiusüsteemid, eriti Aasias, peaksid olema valmis luumurruga patsientide arvu kahekordistumiseks ning sellest tulenevalt pikaajalise invaliidsuse väljakujunemiseks eakama elanikkonna hulgas," lisas Kanis.

Peamised tulemused olid järgmised:
* 2010. aastal oli 158 miljonil inimesel (137 miljonil naisel ja 21 miljonil mehel vanuses üle 50 eluaasta) luumurru esinemise tõenäosus kõrge riski piirlävest suurem. "Kogu maailmas oli 18,2%-l naistest ja 3,1%-l meestest luumurru tõenäosus piirlävest kõrgem.
* Prognooside kohaselt suureneb kõrge luumurru riskiga isikute arv kogu maailmas 2040. aastaks kaks korda, ligikaudu 319 miljonini. See puudutab kõiki piirkondi, kuid eriti Aafrikat ja Ladina-Ameerikat.
* Aasias on nimetatud riskirühma osakaal kõige suurem; seal ohustab kõrge risk 73 miljonit naist ja 11 miljonit meest.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.