Enamik uutest ravimitest ei jõua Eesti abivajajani

Ravimitootjate Liidu nõukogu esimees ja ravimifirma Roche Eesti juht Kadri Mägi.
Ravimitootjate Liidu nõukogu esimees ja ravimifirma Roche Eesti juht Kadri Mägi.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) raport ravimite kättesaadavusest näitab, et viimastel aastatel on vaid 26% Euroopas registreeritud uutest ravimitest kättesaadavad ka Eestis.

WHO leiab Eesti ravimite kättesaadavust analüüsides, et kuigi viimastel aastatel on riik teinud jõupingutusi, et müügilubade taotlemis- ja soodusravimi taotlemisprotseduure lihtsustada ning need võtavad nüüd ka oluliselt vähem aega, siis mõningad takistused on endiselt olemas – näiteks soodusravimite taotluste hindamisele kuluv aeg.

Tulemused ei üllata ravimitootjat
Ravimitootjate Liidu (RTL) nõukogu esimees ja ravimifirma Roche Eesti juht Kadri Mägi leiab, et WHO raport on igati asjakohane. Ta toob välja mitmeid ravimeid puudutavad valupunkte Eestis.
RTL on Mägi sõnul varasematel aastal korduvalt tähelepanu juhtinud, et uute ravimite kättesaadavus Eestis on võrreldes teiste sarnaste riikidega madal.
Sama tulemit kinnitab nüüd tema sõnul ka WHO raport, tuues välja, et viimase kolme aasta jooksul oli Eestis võimalik osta vaid 26 % uutest Euroopas registreeritud ravimitest.
“Oluline on siinjuures märkida, et osa neist ravimitest osteti heategevuslikus korras Kingitud Elu vähiravifondi kaudu. Seega reaalsus on, et ligi 80% uutest ravimitest ei jõua Eesti abivajajani,” tõdes Mägi.
Tema sõnul toetab RTL väga WHO poolt soovitatut: osapoolte lahendustele suunatud dialoog, kokkulepitud visioon ja konkreetsete eesmärkide, tegevuste ning määratud vastutusega tegevuskava väljatöötamine ning rakendamise jälgimine. “Loodame väga, et seekord sotsiaalministeeriumi algatatud ravimipoliitika alusdokumendi väljatöötamisel arvestatakse WHO soovitustega. Oleme omalt poolt mitmeid ettepanekuid juba teinud,” sõnas Mägi.
Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Dagmar Rüütli sõnul on WHO ministeeriumi palvel ning mitmete ravimituru osapoolte abiga aasta jooksul läbi töötanud suure hulga Eestit puudutavaid andmeid ja materjale.
“Võime öelda, et analüüsi tulemustes me ei üllatunud. Mitmed selles nimetatud meetmed, nagu ühishanked või ühine tervisetehnoloogiate hindamine koos teiste riikidega on kahtlemata head mõtted ja neid tuleb kaaluda, kuid selle eeltingimuseks on meile varasemast paremad hinnad, suurem tarnekindlus või vähenev halduskoormus hangete läbiviimisel,” kommenteeris Rüütel.

Tähtaegu pigem enam ei ületata
Rüütel lisas, et mis puudutab analüüsijate märkust ravimite soodustaotluste hindamisele kuluva aja kohta, siis viimastel aastatel ei ole valdavalt seatud tähtaegasid ületatud.
“Juhtudel, kus see siiski nii on läinud, on tegemist pikaleveninud hinnakokkuleppe tingimuste läbirääkimistega, kus ravimitootja soovil töötatakse välja kulu-riski jagamise skeem (transparentse hinnastamise asemel, toim), mille käigus püütakse leida nii haigekassale, raviasutusele kui ka ravimitootjatele sobiv lahendus,” selgitas Rüütel.
Tema sõnul nõustuvad nad igati ettepanekutega, mis puudutavad suurema riigipoolse proaktiivsuse ja ettevaatava planeerimise ning riigisiseste ekspert-töörühmade korraldamise vajadust. “Arutame need ettepanekud põhjalikult läbi ning analüüsime, milliseid tegevusi ja kuidas saaks ellu viia ning kui suurt täiendava tööjõu vajadust võib see tähendada,” oli Rüütel optimistlik.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.