Noktuuria esineb igal kolmandal menopausieelsel naisel

Noktuuria häirib rahulikku ööund ja elukvaliteeti.
Noktuuria häirib rahulikku ööund ja elukvaliteeti.

Hiljutise uuringu käigus selgitati välja, et noktuuria esineb ligikaudu ühel kolmandikul fertiilses eal olevatest naistest. Esile tõstetakse asjaolu, et nimetatud seisund ei piirne ainult eakate patsientidega.

Uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Korean Journal of Urology, tehti ühtlasi kindlaks, et noktuuria oli oluliselt seotud alumiste kuseteede sümptomitega, esinedes kolmveerandil üliaktiivse põie sündroomiga naistest.

Uuring hõlmas 1636 algkoolilaste ema, kes elasid Türgis Ankara linnas. Nende keskmine vanus oli 34,4 aastat (vanusevahemik 20-46 aastat) ning noktuuria esines 567 patsiendil (34,7%). Tulemuste aluseks olid rahvusvahelisele inkontinentsuse lühiküsimustikule antud vastused. Kokku märkis 12,8% naistest, et neil esines öö jooksul kaks või rohkem urineerimisjuhtu.

Sagedasem urineerimisprobleemidega naistel

Noktuuria levik suurenes koos vanuse, kehamassiindeksi, raseduste arvu ja sünnitatud laste arvu suurenemisega. Mitme muutujaga analüüsi abil tehti kindlaks kolm olulist noktuuria riskifaktorit: suurem sünnituste arv, kõrgem vanus ja öise enureesi varasem esinemine.

Noktuuria oli märkimisväärselt rohkem levinud naiste hulgas, kellel esines ka teisi urineerimisega seotud sümptomeid ja haigusi. Seda kirjeldasid 68,0%, 73,3%, 73,5% ja 76,2% naistest, kellel esines vastavalt raske inkontinentsus, sage urineerimisvajadus, tungiv urineerimisvajadus ja üliaktiivse põie sündroom.
Teadlaste väitel, kelle meeskonda juhtis Ha?met Sarici (Ankara Õppe- ja Teadushaigla, Türgi), kinnitab nende uuring, et vanus on oluline noktuuria riskifaktor, kuna noktuuria levik kasvas 32%-lt 20-30-aastastel naistel 46%-ni 41-50-aastastel naistel.

Levinud ka nooremate naiste seas

Teadlaste sõnul soodustavad eaga seotud noktuuria väljakujunemist mitmed mehhanismid, sealhulgas öine polüuuria ja öine põie talitlusvõime vähenemine.
Siiski näitas uuring ühtlasi noktuuria suurt levikut ka nooremate naiste hulgas ning selle seost raseduse ja sünnitusega; noorematel naistel võib noktuuriat põhjustada põie talitlusvõime langus ja urogenitaalne prolaps. Teadlased märgivad, et noortel täiskasvanutel võib täheldada erinevaid noktuuria tagajärgi, nagu näiteks unehäireid, meeleoluhäireid, elukvaliteedi langust ja hajameelsust. Seetõttu leiavad nad, et "noktuuria esinemise kohta tuleks küsimusi esitada ja vajaduse korral tuleks seda ravida."

Mis on noktuuria?

Seisundit, kus inimesel tuleb öösel tualetti minekuks üks või enam korda üles ärgata, nimetatakse noktuuriaks (lad k nocturia) ning uroloogide hinnangul on selle mõju tervisele alahinnatud. Põhjuseks on see, et põie maht väheneb ja uriini tootmine suureneb vananedes. Lisaks võivad seda mõjutada kofeiini või alkoholi sisaldavad joogid õhtusel ajal, rohke vedeliku joomine enne uinumist, mõni ravim, menopaus, rasedus. Noktuurial võib olla ka teisi põhjused, nagu näiteks eesnäärme healoomuline suurenemine, põiepõletik, südamepuudulikkus (südame võime halvenemine verd pumbata), I ja II tüüpi diabeet, kasvaja põie või kusiti piirkonnas, kuseteede infektsioonid, emaka prolaps.

Lisa kommentaar

  • medwirenews.com
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.