Kõik lahkhelid haiglast kohtusse ei jõua

Raidla Ellex Advokaadibüroo OÜ juhtivpartner ja vandeadvokaat Ants Nõmper.
Raidla Ellex Advokaadibüroo OÜ juhtivpartner ja vandeadvokaat Ants Nõmper.

Raidla Ellex Advokaadibüroo OÜ juhtivpartner ja vandeadvokaat Ants Nõmper ütleb, et ettepanekuid mittesüülisel vastutuskindlustusel põhineva süsteemi juurutamiseks on tehtud aastaid, progress aga paraku puudub.

"Kuna nüüd on jõudnud kohtusse nõuded, mis ületavad juba poolt miljonit eurot, siis äkki on see piisav ajend ministeeriumile küsimusega tegelemiseks,” ütleb ta. Kuni süsteemi ei muudeta, ei saa Nõmperi sõnul hakata piisavalt julgelt vigadest rääkima ega ka kvaliteeti parandama.

Tema hinnangul oleks mõistlik, kui patsiendile oleks ette teada, millise summa ta ravivea korral saab ning selle summa kättesaamiseks ei pea ta kohtusse pöörduma advokaadiga, vaid piisab vastavale organile teate esitamisest. Patsiendile väljamakstavad summad peaksid tulema sotsiaalministeeriumilt või tervishoiuteenuse osutajatelt kindlustusmaksete kaudu.

“See tähendab, et vastutuskindlustuse makse komponente tuleks lisada haigekassa kulumudelisse. Kui raha tuleks otse sotsiaalministeeriumilt, siis haigekassa hinnakirja ei peaks muutma,” leiab advokaat.

Nõmper on viimastel aastatel meedia huviorbiiti tõusnud mitme keerulise ravijuhtumi puhul tervishoiuteenuse osutaja juriidiline nõustaja. Viimane selline lugu on üsna värske ja pärineb veel selle aasta algusest Pelgulinna sünnitusmajast.

Patsiendi ja tervishoiuteenuse osutaja vahelisi konflikte on reaalsuses olnud aga rohkem ning mõni neist on Nõmperi kinnitusel ka riigikohtusse jõudnud – need on tihti aga kinnised menetlused, mistõttu avalikkus neist teada ei saa. “Kindlasti on kordades rohkem olnud asju, kus pooled sõlmivad omavahel kokkuleppe ja asi ei jõuagi kohtusse või kohtuasi lõpetatakse kokkuleppega ja siis me jällegi ei tea tulemust,” selgitab advokaat. “Reeglina ei soovi ju patsient arsti kriminaalkorras karistamist, vaid raha. Ja raha saamiseks piisab tsiviilmenetlusest,” lisab ta.

Haigla jaoks tähendab mitmesaja tuhande euro suuruse hüvitise tasumine aga oluliste investeeringute peatamist lähiaastateks. Lääne-Tallinna Keskhaiglal on olemas küll vastutuskindlustus, aga kindlustuse poolt makstavad summad ei ole siiski nii suured, et kataksid hiigelnõude, mistõttu jääks selle maksmine ikkagi väga suures osas haigla õlgadele.

Hullemal juhul tuleb tervishoiuteenuse osutajatel hüvitise maksmisel arvestada ka sellega, et iga traagiline juhtum ei käi kindlustusjuhtumi alla – sel juhul tuleks juba kogu summa haiglal maksta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.