Eestis saavad insuliinipumba kõik, kes vajavad

Ülle Einberg, lastehaigla endokrinoloog.
Ülle Einberg, lastehaigla endokrinoloog.

Oleme I tüüpi diabeeti põdevatel lastel ja noorukitel kasutanud insuliinipumbaravi Eestis enam kui kümme aastat.

Tänasel päeval saame juba tõdeda, et tänu haigekassa toele ja heategevusele saavad pumba kõik lapsed, kes seda vajavad ja soovivad. 2014. aasta detsembri seisuga oli lastehaiglas jälgimisel 433 last ja noorukit, neist 188 (43%) kasutasid raviks insuliinipumpa.

Pumbakasutajatest 35 last kasutasid samal ajal glükoosi pidevat monitooringut diabeedi paremaks kontrolliks. Meie keskuse prioriteediks läbi aastate on olnud imikutele ja väikelastele sensoriga pumpade soetamine kohe diabeeti haigestumisel, mistõttu väga üksikud eelkooliealised lapsed on süsteravil. 

2014. aasta ravitulemuste võrdlemisel pump- vs süsteravi väga suuri erinevusi ei olnud. Kõikide pumbakasutajate keskmine HbA1c oli 8,3%. Süsteravil laste keskmine HbA1c aga 8,5%. Seevastu 35 pumbaravil last, kes kasutasid püsivalt glükoosi monitooringu süsteemi, saavutasid märkimisväärselt parema ravitulemuse, nende keskmine HbA1c oli 7,0%

Tekib tõesti küsimus, et miks siis kõik ei kasuta raviks pumpa ja glükoosi monitooringut.

Põhjused võiksid olla järgmised:
* Tehnoloogia tekitab osades inimestes hirmu ja ebakindlust. Selleks, et pump koos glükoosi monitooringuga töötaks ideaalselt, on vaja teadmisi ja üsna palju õppida.
* Tehnoloogia kasutamine igapäevaselt nõuab rohkem aega kui süsteravi.
* Pumbad on kaasaskantavad ja alati lapse küljes, mis tekitavad võõrastes inimestes küsimusi. Pidev selgitustöö võib olla väsitav.

Lisa kommentaar

  • Ülle Einberg
    Tallinna Lastehaigla
    lastearst-endokrinoloog

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.