Juhtkiri: Poolik tõde kannab poolikut väärtust

Mida rohkem enne valimisi lubatakse, seda rohkem lubadusi täidetakse. Mis täitmata jääb, ei paista siis ehk nii väga silma.

Nii läks ka mõne aasta eest alustatud mittesüülise vastutuskindlustuse väljatöötamisega. Ainult et see tegemata töö paistab välja ja annab end tunda – arstid on ebakindlad.

On kohane meenutada ka peaminister Taavi Rõivase lubadust, kui ta veel sotsiaalminister oli. Mitu korda ja suure publiku ees lubas ta korraldada seadused nii ringi, et ka arstid saaksid end patsiendi vastu kaitsta. Kahjuks ei ole ta seda lubadust täitnud.

Õnneks on plaan taas tuule tiibadesse saanud. Meditsiiniuudiste toimetus toetab sotsiaalministeeriumi algatust süüdlase leidmisele mittekeskenduv vastutuskindlustus uuesti ette võtta. Olgu peale, et hoopis euronõuded ja -kontroll selle valmimisele hoogu andma hakkasid.

Samal ajal tuleb ministeeriumil tegeleda aga nii majasisese kui ka –välise koondamisega, mis samuti esimese poolaasta lõpuks peab ära tehtud saama.

Nii või teisiti – mittesüülise vastutuskindlustuse väljatöötamisega tegeletakse ja lõpuks on reaalne võimalus, et arst ei pea tulevikus enam töötama paines, et riskantse otsuse langetamisel on kaalul tema vabadus, maine ja vara. Samuti ei pea patsient otsima taskukohast, aga tasemel advokaati, kellega koos järgmised kuud või aastad mööda kohtuid käia, kellele maksta summasid, mis kuluksid võibolla hoopis oma tervise taastamisele. Uus süsteem lubab hüvitise kätte saada kiirelt ja lihtsalt, kui eksimus on tõesti aset leidnud.

Vastutuskindlustusest ei saa aga arstile kilpi, mis kaitseks avalike süüdistuste eest. Targa inimese kalleim vara on tervis. Iga katse seda kaitsta on mõistetav. Kui aga vastaspoolel puudub võimalus selgitada, ei kanna süüdistus suurt kasu.

Kui seadused arsti sellistes olukordades ei toeta, on ainus lahendus võtta meedialt õigus tervishoiutöötajaid süüdistavaid lugusid kajastada. Kas me tahamegi sellist tsensuuri? Või on mõttekam muuta seaduseid selliselt, et koos patsiendi looga saaks ilmuda ka arsti kirjeldus juhtunust? Tõe ja õiguse otsijal ei peaks selgituse vastu ju midagi olema.

Loe samal teemal 8. märtsi paberlehest ja allpool viidatud uudistest.

Lisa kommentaar

  • Meditsiiniuudiste toimetus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.