Ossinovski: Maakondade elanikele peab jääma kindlustunne

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski pöördumine Eesti Haigekassa juhatuse ja juhi Tanel Rossi poole.

Tunnustan haigekassa juhatust senise töö eest, mis on olnud suunatud tervishoiuteenuse osutamise optimaalse korralduse tagamisele eesmärgiga kasutada ravikindlustuse vahendeid ravikindlustussüsteemi pikaajalist kestlikkust silmas pidades. Haigekassa poolt välja töötatud geograafilise kättesaadavuse põhimõtted on samuti püüd saavutada tervishoiusüsteemi suuremat efektiivsust, kuid pean samavõrd oluliseks anda kõigi maakondade elanikele kindlustunne, et elukohast sõltumata on eriarstiabi teenused neile kättesaadavad.

Tänaseks maakonnahaiglatelt saadud tagasiside põhjal näen siiski, et geograafilise kättesaadavuse põhimõtete jätkuv rakendamine ei saa toimuda eraldiseisvana riigi tervishoiupoliitikast.

Riigi ja avalikkuse huvides on tagada haiglavõrgu arengukava (HVA) haiglate võimekus tegutseda jätkusuutlikult. Ei ole põhjendatud lähtuda üksnes tervishoiusüsteemi efektiivsuse argumendist – kuigi vaieldamatult on see väga oluline –, vaid ühtlasi tuleb ka arvestada ühiskonna ja kogukonna ootustega ning nendepoolsete kuludega teenuse kättesaamiseks. Ravikindlustus on Eesti tervishoiusüsteemi peamine rahastamisallikas, moodustades HVA haiglate tuludest üle 80%. Riigi tervishoiupoliitika suund on säilitada solidaarset tervishoiusüsteemi, mille lahutamatuteks osadeks on nii ravikindlustus kui ka HVA haiglad.

Eesti Haigekassa kui riigi poolt asutatud avalik-õiguslik asutus peab lähtuma oma otsustes riigi tervishoiupoliitikast. HVA haiglatega uueks perioodiks sõlmitavate lepingutega ei tohi seega kaasneda:

a) meditsiinipersonali koondamisi ja liikumist välismaale, st maksimaalselt hästi tuleb hoida ja kasutada olemasolevat meditsiinipersonali; 

b) ühegi maakonnahaigla maksevõimetust, st haiglatega sõlmitud lepingute muudatustega kaasnevad finantsmõjud haigla toimimisele peavad olema eelnevalt analüüsitud; 

c) patsientide huvide kahjustumine, st eelkõige tuleb otsida võimalusi, kuidas tagada kvaliteetse arstiabi andmine patsiendile elukohale võimalikult lähedal. 

Lisaks on oluline, et enne geograafilise kättesaadavusega põhjendatud muudatuste tegemist oleks välja töötatud nii patsientidele kui teenuseosutajatele vajalikud juhised, mõeldud läbi patsiendi transpordiküsimused, arstkonna ja patsientide teavitus jms. Ühtlasi tuleb arvestada, et nii mõnegi maakonnahaigla väljakutseks on ebaoptimaalne infrastruktuur ning tulevikku vaatavalt tuleb kohapealsed investeeringuvajadused hoolikalt läbi mõelda, pidades silmas esmatasandi tervishoiu, kiirabi ja sotsiaalsüsteemi arengut. 

Vabariigi Valitsuse poolt heaks kiidetud tervishoiu arengusuundades aastani 2020 on öeldud järgmist: „Lähtuda eriarstiabi teenuste tagamisel maakondades kohapeal ratsionaalset personaliressursi ja tehnoloogia kasutust ning pädevust tagavast populatsiooni suurusest maksimaalses võimalikus tasakaalus ühiskonna ootustega.

Sotsiaalministeerium on koostöös haigekassa ja teiste osapooltega praegu kaasajastamas HVA arengukava. Käesoleva aasta I kvartalis oleme sellega seoses kavandanud kohtumised kõigi maakonnahaiglatega. Need kohtumised on olulised, et koostatav uus haiglavõrgu arengukava arvestaks iga maakonna vaates peale demograafiliste arengute ka Eesti elanike muutuvaid tervisevajadusi ja tervishoiuteenuste osutamise korraldust ning vastaks ühiskonna ootustele. Uus HVA arengukava koos rakenduskavaga peab andma kõigile osapooltele kindlustunde, et planeeritavad muudatused tugevdavad Eesti tervishoiusüsteemi. Arengukava koos rakenduskava ja riigi poolt sõnastatud ootustega HVA haiglatele saab omakorda olla haigekassa ostustrateegiale oluliseks tervishoiupoliitiliseks sisendiks. Selle puudumiseni palun haigekassal tagada patsientide huvide kaitse ja vastavus ühiskonna ootustele, sõlmides kolmepoolsed lepingud haigekassa, maakonnahaigla ja pädevuskeskusest haigla vahel.

Kaasame jätkuvalt haigekassat nii haiglavõrgu arengukava kui rakenduskava koostamisse ja ootame samas, et haigekassa tegutseks vastutustundlikult kooskõlas eespool kirjeldatud tervishoiupoliitiliste prioriteetidega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.