TAI: ALVAL võtab aega umbes 10 minutit

Patsiendi nõustamine.
Patsiendi nõustamine.

Eelmisel nädalal kuulutas TAI välja perearstidele suunatud hanke alkoholi liigtarvitamise varajaseks avastamiseks ja lühisekkumise (ALVAL) teenuse osutamiseks. Küsimustele selle hanke ja sekkumiste kohta vastab TAI mittenakkushaiguste ennetamise osakonna vanemspetsialist Liina Üksik.

Kuidas ALVAL teenuse puhul patsientide sõelumine käib? Mida tuleb osaleval arstil/õel jälgida, mis viitab alkoholi liigtarvitamisele?

Alkoholi liigtarvitamise sõelumise instrumendina kasutatakse AUDITi testi. Test koosneb kümnest küsimusest, milles küsitakse patsiendi alkoholitarvitamise harjumuste kohta viimase aasta jooksul. AUDIT jaotab sõelutud inimesed skoori alusel tinglikult nelja rühma (0-7 madala riskiga tarvitamine; 8-15 ohustav tarvitamine; 16-19 võimalik kahjustav ehk kuritarvitamine; ? 20 võimalik alkoholisõltuvus) ning vastavalt saadud skoorile valitakse järgnevad tegevused. Ohustavatele ja kahjustavatele alkoholi tarvitajatele on järgnevaks tegevuseks lühisekkumine.

Mil moel erineb uus sekkumissüsteem seni perearsti poolt rakendatavast? Eeldatavalt tegeletakse ka praegu mingil määral alkoholi kahjuteguritele viitamisega, nõustamisega, eriarstile suunamisega.

Kindlasti on ka praegu palju perearste ja pereõdesid, kes tegelevad alkoholi kahjuteguritele viitamisega, nõustamisega ning eriarstile suunamisega, kuid ALVAL teenus annab võimaluse teha seda süsteemselt ja lihtsustatult. ALVAL teenust toetaval koolitusel õpetatakse arstidele ja õdedele lihtsamaid ja kiiremaid viise nii sõelumiseks kui ka lühisekkumise läbiviimiseks. Ajaline võit tuleb eelkõige lühisekkumise läbiviimisel. Palju on kurdetud, et igapäevatöös ei ole palju aega, et patsiendiga sellistel teemadel vestelda ja teda veenda oma alkoholitarvitamist muutma; lühisekkumise meetod võtab pideval praktiseerijal aega olenevalt patsiendist ligikaudu 10 minutit, aga mitte rohkem kui 20 minutit.

Mida tähendab alkoholi liigne tarvitamine? Kust jookseb piir, üle mille tarbides kahjustab inimene alkoholiga oma tervist nii palju, et arstid-õed peaks sekkuma?

ALVAL teenuse puhul peaksid arstid ja õed läbi viima lühisekkumise juhul, kui tegemist on ohustava või kahjustava alkoholitarvitamisega. Kui AUDIT viitab võimalikul sõltuvusele, tuleb läbi viia edasine hindamine, et teada saada kas tegemist on alkoholi sõltuvuse diagnoosiga. Antud hindamist võib läbi viia perearst ise või kui ta tunneb, et kogemust ja oskusi napid saab patsiendi saata edasi alkoholitarvitamise häire teenust pakkuva teenuseosutaja juurde.

Kas perearst või –õde peavad sekkumistehnika omandamiseks ka mingi koolituse läbima? Kui mahukas see on?

Teenuse osutamiseks palume kõigil läbida ALVALi koolitus, mis annab praktilised oskused teenuse läbiviimiseks. Koolitus on kahepäevane.

Kas perearsti või –õe visiidi ajal tehakse patsiendile psühholoogilist nõustamist? Selline nõustamine tundub väga mahukas ja pikaajaline kohustus arstile.

Lühisekkumine ei ole psühholoogiline nõustamine, vaid nagu ka nimi ütleb, on tegemist sekkumise, mis on lühike ja struktuurne vestlus. Lühisekkumise läbiviimine ei eelda psühholoogilise nõustamise oskusi.

Kas arstivisiidi pikkus neil puhkudel on pikem kui tavavisiit, mis on u 20 min?

ALVAL teenuse osutamine peaks sobituma arstide ja õdede igapäevatöösse ning lühisekkumise läbiviimine võtab aega maksimaalselt 20 min, enamustel juhtudel aga vähem. Mida rohkem arstid ja õed lühisekkumise läbiviimist harjutavad, seda vähem see aega võtab.

Kas selle tööga kaasneb ka lisarahastus PAKile?

Teatavasti ei ole kõik perearstid PAKis tööl, vaid on ka FIE-dena töötavaid perearste. Kõigiga hankes edukaks osutunutega sõlmib TAI lepingu, mille alusel tuleb ALVAL teenuse läbiviimiseks lisarahastus Euroopa Sotsiaalfondist.

Kas hankes osalemise tingimustele vastab iga PAK automaatselt või on mingid parameetrid, millele peab vastama projektis osalemiseks?

Hanke pakkumuse esitamise ainsaks tingimuseks on, et pakkumuse esitajal on üldarstiabi osutamise tegevusluba.

Mitu PAKi hanke võita võib? Kas seate ka piirid regiooniti, et ei tekiks ainult näiteks Tallinnasse need PAKid?

Edukaks kuulutatakse sõltuvat pakkumuste arvust kuni 20 pakkujat. Regioonilisi piiranguid hankes ei ole, kuna soovime vastu võtta kõik pakkujad ja seetõttu ei anna regiooniline hankimine lisaväärtust.

Kas selle projekti kohta on mingeid eeskujusid või näiteid mujalt Euroopast, kus lühisekkumine on häid tulemusi on andnud?

Alkoholi liigtarvitamise varajane avastamine ja lühisekkumine (ing k alcohol brief intervention) on interventsioon, mille efektiivsust, kvaliteeti jms on hinnatud paljudes uuringutes. Laiabaasilisest teadustööst antud valdkonnas on järeldatud, et lühisekkumine on efektiivne ja annab häid tulemusi just esmatasandil rakendamisel. Aktiivselt on lühisekkumise rakendamisega tegeletud näiteks Šotimaal.

Milliste rahadega TAI seda projekt läbi viib?

Programmi „Kainem ja tervem Eesti“ rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.