Benita Kodu ja Hiiu Ravikeskus soovivad HVAsse

Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman.
Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman.

AS Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman ja SA Hiiu Ravikeskuse juhatuse liige Kaidi Vainola saatsid sel nädalal sotsiaalministeeriumile pöördumise, kus nendivad, et nende lülitamine HVAsse on ainus võimalus pääseda haigekassa ebavõrdsest kohtlemisest ravirahade jagamisel.

Sotsiaalministeerium on välja töötamas haiglavõrgu arengukava (HVA) aastani 2030. Seoses sellega paluvad Vaksman ja Vainola kaasata sellesse protsessi ka AS Benita Kodu ning SA Hiiu Ravikeskuse.

Teadupärast lõpeb Vabariigi Valitsuse kinnitatud HVA määrus kehtivuse 2018. aasta aprillis.

Ettevõtete esindajad toovad pöördumises välja, et kuivõrd HVA loetelus olek tagab seal nimetatud ettevõtetele haigekassa ravirahastuslepingute sõlmimise ja mahud, siis on HVA-sse nimetamine eeltingimuseks avalikele ressurssidele ligipääsemisel.

Valiku konkursile pannakse üksnes HVA ettevõtetest ülejääv osa. "Seega tagab HVA-s olek selge konkurentsieelise, millise osaliseks soovime saada ka meie, arvestades Haigekassa senist ebavõrdset valiku konkursi partnerite kohtlemist," märgivad Vaksman ja Vainola oma kirjas.

Haigekassa tegevusest tingituna näeme ainsa jätkusuutliku võimalusena pääseda haigekassa
poolsest ebavõrdsest kohtlemisest just HVA-sse pääsemise kaudu.

Nad toovad välja, et 3. märtsi 2016. halduskohtu otsusega leidis kinnitust haigekassa õigusvastane tegevus ravirahade jaotamisel ka valiku konkursi siseselt.

Benita Kodu ja Hiiu Ravikeskuse juhid paluvad kirjas, et sotsiaalministeerium edastaks uude planeeritavasse HVA-sse pääsemiseks taotlemise kriteeriumid. Kui vastavaid tingimusi pole välja töötatud, paluvad end kaasata tingimuste väljatöötamisse.

Ka soovivad SA ja ASi esindaja, et ministeerium edastaks neile otstarbekuse ja põhjendatuse analüüsi selle valmimisel statsionaarse õendusabiteenuse osas. Nad tuletavad seejuures meelde, et konkurentsiamet on soovitanud lahutada statsionaarse õendusabiteenus HVA-st, kuivõrd see ei ole lahutamatult seotud teiste haigla kompleksteenustega ning tänane haigekassa ostumetoodika ei õigusta teenuse kallimat ostmist.

Benita Kodu AS ja SA Hiiu Ravikeskus leiavad, et statsionaarse õenduabiteenuse lahutamine HVA-st on mõistlik ning tagab oluliselt otstarbekamalt haigekassa eelarvevahendite kasutamise, aga ka teenuse kvaliteedi.

Näiteks ei ole HVA haiglatele kehtestatud kvaliteedinõudeid sarnaselt valiku konkursil osalenud ettevõtetega. Samuti maksab Haigekassa täishinda teenuse eest HVA haiglatele olukorras, kus valiku konkursil osalenud peavad pakkuma allahindlust.

"Seejuures tasub meeles pidada, et HVA haiglad on teenuse osutamiseks saanud ka täiendavat riigiabi “betoonirahade” näol," lisavad Vaksman ja Vainola oma pöördumises.

Eelnevast tingituna, leiavad nad, maksab riik HVA haiglate poolt osutatava statsionaarse õendusabiteenuse eest oluliselt rohkem, kui vabale konkurentsile allutatud valiku konkursil osalevatele ettevõtetele. "Meie hinnangul ei esine mitte ühtegi mõistlikku põhjust, miks peaks madalamate kvaliteedinõuetega teenuse eest riik kumulatiivselt rohkem maksma kui vaja, seda eriti olukorras, kus on tõestatud, et vaba konkurentsi tingimustes saab Haigekassa teenust osta oluliselt soodsamalt ja kõrgemate kvaliteedistandarditega," märgivad ettevõtjad.

Nad leiavad, et tänase korralduse jätkudes ei kasutata maksumaksja raha otstarbekalt ega efektiivselt, sest HVA haiglate vahel ei toimu ravirahastuslepingute ja mahtude kindlustatuse tõttu mitte mingisugust konkurentsi statsionaarse õendusabiteenuse osas ning sel põhjusel ei ole vastavad teenuseosutajad efektiivsusele suunitletud erinevalt valiku konkursil osalenud ettevõtetest.

Ministeeriumil on pöördumisele vastamiseks aega üks kuu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.