Pagulastele kehtib ravikindlustus sarnaselt alaliste elanikega

Ajutises põgenikelaagris Slovakkias kontrollitakse Süüriast pärit lapse kurku.
Ajutises põgenikelaagris Slovakkias kontrollitakse Süüriast pärit lapse kurku.

Märtsis jõudsid Eestisse seitse esimest rahvusvahelise kaitse taotlejat ja rahvusvahelise kaitse saajat ehk nn kvoodipagulast, kes peavad hakkama kohanema Eesti olude ja tervisesüsteemiga.

Eestisse ümberpaigutamise ja -asustamise raames vastuvõetavate rahvusvahelise kaitse taotlejate ja rahvusvahelise kaitse saajatele osutab üldarstiabi tervishoiuteenust rahvastikuregistri järgne perearst ja vajadusel eriarstiabi osutaja samadel alustel, nagu Eesti kodanikule või elamisloa alusel Eestis viibivatele välismaalasele.

“Seega uus patsient esitab kirjalikult, elektrooniliselt digitaalallkirjastatud või tähitud kirjaga avalduse valitud perearstile posti või e-posti teel,” selgitas terviseameti sisekommunikatsioonispetsialist Kairi Pikk.

Eakohased vaktsiinid

Terviseamet on perearstidele välja töötatud ka juhendi, kus on kirjas kõik vajalik info pagulase tervisekontrolli tegemiseks ja vaktsineerimiseks. Esialgu saadab pagulasi arstivisiitidel tõlk. Terviseuuringu käigus selgitatakse välja isiku vaktsineerimisstaatus – millal ja millised vaktsineerimised on tehtud.

“Vaktsineerimist tõendavate dokumentide puudumisel alustab tervisekontrolli läbiviiv tervishoiuteenuse osutaja isikute, nii laste kui ka täiskasvanute, vaktsineerimist esmavaktsineerimise põhimõttel,” rääkis Pikk. Laste vaktsineerimist jätkatakse tema sõnul põhimõttel, et nad oleksid lasteaeda või kooli mineku ajaks tähtajaliselt ja vanust arvestades vaktsineeritud.

Põhjalikum kontroll kohe

Rahvusvahelise kaitse poliitika juhi Triin Raagi sõnul tehakse inimestele, kes on rahvusvahelise kaitse saajad ehk kellele on põgenikustaatus juba antud, esmane tervisekontroll kohe riiki saabudes. Põhjalikum kontroll nakkushaiguste ja krooniliste haiguste tuvastamiseks tehakse pärast elukohta jõudmist.

Regulaarne jälgimine toimub sarnaselt Eestis alalist elamisluba omavatele isikutele ja Eesti elanikele ning nii tuleb kaebuste korral pagulasel pöörduda perearsti või mõne meditsiiniasutuse poole.

“Pagulastele laieneb ravikindlustus samadel alustel nagu teistele Eesti alalistele elanikele. Kui pagulane ei tööta, ei õpi ega ole töötukassas arvel, talle ravikindlustus ei laiene. Sellisel juhul on talle tagatud vältimatu abi,” lisas Raag. Sama kehtib ka hambaravi kohta.

Pagulastele vajaminevat abi krooniliste haiguste puhul, kus ravi katkestamine võib viia vältimatut abi eeldava seisundini, tagatakse ja rahastatakse aga riigieelarvest. Tõlketeenus on pagulasele tagatud eelkõige ametiasutustes ja see tagatakse vajadusepõhiselt, lähtudes inimese oskustest.

“Näiteks on tõlketeenuse vajadus väiksem nende puhul, kes valdavad inglise või vene keelt. Kulud tõlkele, aga ka tervisekontrollile ja muule, kaetakse ELi poolt iga ümberpaigutatava ja -asustatava isikuga kaasnevast eraldisest – 6000 eurot ümberpaigutamise korral ja 10 000 ümberasustamise korral,” lisas Raag.

Tasub teada: Saabus seitse ümberpaigutatavat

* Eesti võttis 29. märtsil Kreekast vastu esimesed Euroopa rändekava alusel ümber paigutatud sõjapõgenikud: ühe viieliikmelise Iraagi perekonna ning ühe mehe Süüriast ja ühe Jeemenist. Põgenikud asusid elama Tallinnasse ja Tartusse. Järgmisena on Kreeka Eestile esitanud 12 Süüriast, Jeemenist ja Iraagist pärit inimese toimikud. Nende seas on kolm perekonda ning üks üksik mees.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.