Muudatus parandas abivahendite kättesaadavust

Suurema osa tehingutest moodustasid tehingud põetus- ja hooldusvahenditega, järgnesid ortoosid ja proteesid ning liikumisabivahendid.
Suurema osa tehingutest moodustasid tehingud põetus- ja hooldusvahenditega,...

Tänavu sotsiaalkindlustusametisse liikunud abivahendite korralduse süsteem on aidanud riigil saada parema ülevaate abivahendite vajadusest tootegruppide kaupa.

See annab võimaluse jooksvalt jälgida tekkivaid kulusid erinevate abivahendite liikidele ning vajadusel raha tootegruppide lõikes ümber jagada.

Esimeses kvartalis kulus abivahendite hüvitamisele 25% aasta eelarvest, millega riik rahastas enam kui 100 000 tehingut. Lahendati 846 erimenetlust, neist 713 said heakskiitva otsuse.

Kui selle aasta esimeses kvartalis hüvitati abivahendeid 1 752 261 euro ulatuses, siis mullu samal perioodil maksti hüvitisi 1 757 700 eurot.

Kui eelnevatel aastatel oli inimestel aasta lõpupoole keeruline abivahendit saada, sest eelarve oli maakonniti ebaühtlaselt jaotunud, siis sotsiaakindlustusameti esimese kvartali kogemus näitab uue korraldusega paranemise märke: järjekorrad abivahendite saamiseks praegu puuduvad või on minimaalsed ja kulusid on võimalik jälgida ning planeerida.

Suurema osa tehingutest moodustasid tehingud põetus- ja hooldusvahenditega, järgnesid ortoosid ja proteesid ning liikumisabivahendid.

Kolme kuuga on lahendatud 846 erimenetluse taotlust, mis peamiselt puudutasid piirlimiidi suurendamist või juhtumeid, kui inimesel on vaja mitut erinevat abivahendit, näiteks kahte ratastooli - ühte liikumiseks toas ja teist õues.

Erimenetluse taotluste läbivaatamine jääb 30 päeva sisse, läbivaatamise kiirust takistavad üldjuhul puuduvad dokumendid või nõutavad hinnapakkumised. Erimenetluste hulk ei ole võrreldes eelmise aastaga kasvanud.

Kõige keerulisem üleminekul uuele süsteemile oli olukord kuulmisabivahenditega, kus taotluste järjekord ulatus varasema abivahendite korralduse tõttu 2012. aastasse. Tänavu esimese kolme kuuga lahendas sotsiaalkindlustusamet 2012 ja 2013 tekkinud järjekorrad.

Juunis ja juulis saavad riigi toel abivahendi soetamise võimaluse 2014. aastal kuulmisabivahendit taotlenud inimesed ning sügiseks plaanib amet lahendada kõik mullused taotlused. Kokku on 2014. ja 2015. aastast kuulmisabivahendite järjekorras 1792 inimest.

Järjekord ei kehti lastele ja tööealistele inimestele, kes saavad kuulmisabivahendi vastavalt vajadusele.

Selle aasta algusest on esitatud 620 kuulmisabivahendi taotlust, mida hakatakse menetlema peale eelmistel aastatel tekkinud järjekordade likvideerimist.

Kokku on selle aasta riigieelarves 5 460 621 ja Euroopa struktuurifondides 1 493 672 miljonit eurot abivahendite süsteemi rahastamiseks. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.