Vere hüübimist takistav ravi nõuab patsiendilt palju hoolt

Aire Põder, Ida-Tallinna Keskhaigla tromboosiõde.
Aire Põder, Ida-Tallinna Keskhaigla tromboosiõde.

Varfariin on laialdaselt kasutatav antikoagulantravim, mille eesmärgiks on ravida ja ennetada trombemboolia esinemist ning vähendada sellega liituvaid haigusjuhte.

Varfariinraviga püütakse ennetada ka trombembooliast tingitud komplikatsioone kodade virvendusarütmia ja klapiproteesidega seonduvalt. 

Enne ravi varfariiniga (Eestis ravimpreparaat Marevan) on tähtis teada mitmeid asjaolusid. Näiteks on varfariinravi üks kõrvaltoime verejooks, aga kui verejooks on ninast, pole see põhjus ravi koheseks katkestamiseks. Sel juhul saab abi nina kapillaaride kõrvetamisest. Samuti võivad veritseda igemed, näiteks kui hambaid pesta. See on tihti esinev kõrvaltoime, mille üle pole vaja väga muretseda.

Vererõhk peab varfariinravi korral olema kindlasti kontrolli all. Kui veresoontes on surve, võib soon lõhkeda. Noorematel naistel on vaja kindel olla, et pole rasedust, samas rinnapiimaga toitmise ajal võib ravimit võtta.

Oluline punkt on alkoholi tarvitamine varfariinravi ajal. Ravi ajal verest mõõdetav INR (international normalized ratio) peab olema vahemikus 2-3, kuid alkohol tõstab INRi kõrgeks. Vahel pokaal veini võtta ei ole ohtlik, aga kui patsient kuritarvitab alkoholi, võib tekkida verejooks. Näiteks sattus üks mu patsient suure verejooksuga EMOsse, ja alles pärast seda uskus, et ei tohi varfariinravi ajal alkoholi tarvitada.

Tuleb arvestada ka teiste ravimitega. Antibiootikumid näiteks tõstavad INRi. Mõju avaldab ka ravim, mille peale ei pruugi tullagi: seeneravis kasutatav flukosanooli sisaldav salv. Naistepuna langetab INRi ja koostoime mõju kestab kuni kaks nädalat. Langetavana mõjuvad ka ženšenni sisaldavad preparaadid.
Ginko biloba ehk hõlmikpuu preparaat tõstab INRi. Kohvi võib varfariinravi ajal juua, kõrvaltoimeid ei ole.

Tähtis on arvestada, mida süüakse. Ühegi toiduaine tarbimisega ei tohi liiale minna. Kui Marevani tarvitada koos eri ekstraktidega, võib see ravimi toimet väga mõjutada. Näiteks K-vitamiini sisaldavad toitained pole soovitavad suurtes kogustes (till, petersell, ürdid, spinat, rooskapsas). Kapsast tuleks tarvitada mõõdukalt. K-vitamiin nimelt ei kao toidu töötlemisel ja seda sisaldab näiteks hapukapsasupp. Seega ei soovitata sellist suppi kaks päeva järjest süüa: INR võib langeda.

Õunad ja kurgid tuleks varfariinravi ajal koorida – kuna koor sisaldab kõige rohkem K vitamiini.

Annused on alati individuaalsed

Marevan on olnud kasutusel 60 aastat. Algselt oli see loodud rotimürgiks, sest loomad surid verejooksu tõttu. Selle toimet organismile on raske ennustada ja Marevani doos töötatakse välja igale ühele individuaalselt. INRi tuleb käia pereõe või perearsti juures kontrollimas.

Varfariinravi puhul on oluline, et ei tekiks äärmuslikke kõikumisi toitumises. INRi on võimalik tiitrida patsiendi tavaelu järgi normaalselt. Selle üks põhialus on koostöö patsiendi ja meediku vahel.

Eestis on kasutusel ka uued antikoagulandid (AK). Need on Pradaxa (dabigatraan, manustatakse kaks korda päevas), Xarelto (rivaroksabaan, kord päevas), Eliquis (apiksabaan, kaks korda päevas). Tegu on heade ravimitega, mis toimivad inimese hüübesüsteemis ühte kindlasse hüübimisfaktorisse.

Uute ravimite tulekuni on läinud päris palju aastaid, arvestades, kui kaua Marevan sai üksi troonida. Uusi AK ei ole vaja ka pidevalt verest monitoorida, neil on fikseeritud doos. Doosid erinevad patsienditi.

Unustatud ravim võib kurja teha

Oluline on teada, et uute ravimite toime langeb kiiresti pärast 12-24 tundi, ent toime algus on uutel ravimitel kiire. Näiteks Marevan hakkab toimima alles neljandal-viiendal päeval. Kui patsient unustab kahel päeval uusi AKe võtta, võib ta saada insuldi või tekib trombioht.

Ravimi võtmine peab olema pedantne: kui see on unustatud, tuleb arstile öelda, et ta teaks, mida edasi teha. Hea on kaasata uue AK-ravisse pereliikmed, et nad teaksid, mis ravimeid patsient võtab. Head on ka ravimikaardid, mis on näiteks Pradaxa karbis kaasas. 

Kaua uusi AK võtta tuleb? Kõik oleneb, mille vastu ravimid on määratud. Osadel patsientidel tuleb antikoagulantravi teha elu lõpuni.

Uued ravimid lubavad söögiga vabamalt ringi käia. Xareltoga võib süüa kõike, peamine on võtta ravimit ühel ja samal ajal. Xareltoga on võimalus ka rohelise tee joomiseks, arooniagi sobib. Marevaniga ei tohi rohelise teega üle pingutada, tassike teed on piir. Uued ravimid on võrreldes Marevaniga kallimad, kuid muutunud järjest taskukohasemaks.

Jätkub 19. aprilli paberlehes.

Lisa kommentaar

  • Aire Põder
    Ida-Tallinna Keskhaigla tromboosiõde

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.