Hüpertensiooni dieet pälvis kiitva hinnangu

Kava kohaselt tuleks rohkem süüa nt köögivilju, puuvilju, täisteravilju, kala, linnuliha...
Kava kohaselt tuleks rohkem süüa nt köögivilju, puuvilju, täisteravilju, kala,...

Meediaagentuur US News & World Report pani kokku terviseekspertidest koosneva þürii, mille ülesanne oli vaadata läbi ja asetada pingeritta 38 kõige populaarsemat dieeti.

Hindamiskomisjoni kuulusid näiteks Baltimore’i Johns Hopkinsi kaalujälgimiskeskuse asutaja ja direktor Lawrence Cheskin ning Utah’ Ülikooli toitumisteaduste osakonna dotsent Kathie Beales.
Terviseekspertide hinnangute põhjal valiti dieet nimetusega “Toitumissoovitused hüpertensiooni peatamiseks” (DASH) kuuendat aastat järjest parimaks ülddieediks ning ühtlasi parimaks tervisliku toitumise dieediks.

DASH dieet töötati välja selleks, et aidata alandada vererõhku. Kõrge vererõhk on peamine insuldi, südameinfarkti ja südamehaiguste riskifaktor. DASH toitumiskava väljatöötamisel osales ka riiklike terviseinstituutide (NIH) hulka kuuluv Riiklik Südame-, Kopsu- ja Vereinstituut (NHLBI).

Kava kohaselt tuleks piirata maiustuste, suhkrurikaste jookide ja kõrge küllastunud rasvade sisaldusega toiduainete tarbimist ning süüa köögivilju, puuvilju, täisteravilju, kala, linnuliha, pähkleid ja rasvavabasid või madala rasvasisaldusega piimatooteid.

Terviseekspertide þürii andis DASH dieedile peaaegu maksimaalsed hinded ohutuse ja toiteväärtuse eest, kuid kaalu alandamise osas see dieet kõrget tulemust ei saavutanud ja jäi 12. kohale.

DASH dieedile järgnesid dieedid nimetustega “Vahemere-DASH meede neurodegeneratiivsete häirete ennetamiseks” (MIND) ja “Terapeutilised elustiili muutused” (TLC).

Alles eelmisel aastal välja töötatud MIND dieet sisaldab nii Vahemere dieedi kui ka DASH dieedi komponente – eriline rõhuasetus on marjade tarbimisel ainult puuviljade asemel. Mullu avastasid teadlased, et see võib aidata vähendada Alzheimeri tõve riski 35% võrra.

MIND dieet valiti käesoleval aastal ühtlasi dieediks, mida on kõige lihtsam järgida. NIH riikliku kolesteroolihariduse programmi raames välja töötatud TLC dieet, mille eesmärgiks on kolesteroolitaseme alandamine, hõlmab küllastunud rasvade ja toidukolesterooli tarbimise piiramist, suurendades samal ajal kiudainete tarbimist.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.