Vool: riikliku ja era vastandamine on arusaamatu

Medicumi juht Jaanus Vool.
Medicumi juht Jaanus Vool.

Minul ja kõigil Medicumi 145 000 patsiendil on kurb ja arusaamatu, et nii riik kui kahjuks ka professionaalne ajakirjandus jätkavad aastaid kahe müütilise institutsiooni – era- ja riiklikku tervishoiu vastandamist.

Eesti tervishoiuettevõtted on struktuurilt eraõiguslikud - aktsiaseltsid, osaühingud, sihtasutused - mõni üksik erand välja arvatud. Riiklikult on vastasseisu mängitud Haiglavõrgu arengukavasse kuulujad ja sinna mittekuulujad.

Vastandamine väljendub selgelt riigi tervishoiupoliitikas vahetegemisena riiklikul ja erakapitalil põhinevate tervishoiuettevõtete vahel. Läbi haigekassa valikukriteeriumite viiakse suurematest multiprofiilsetest erakapitalile rajatud tervishoiuettevõtetest järjest lepingute rahastamine üle haiglavõrgu arengukava haiglatesse (edaspidi HVA) ja vähesel määral haiglate juures tegutsevatesse väiksematesse teenuseosutajatesse, mida reeglina peavad õhtupoolikuti üleval nendes samades haiglates töötavad spetsialistid ja milledes pakutakse ühe- kuni viie enimtasuvama eriala teenust või vaid tasuvamat osa sellest teenusest.

Räägime Medicumi kogemustest ambulatoorses üld- ja eriarstiabis Lasnamäe-Pirita piirkonnas. Kui me võtame mõõdikuks ravikindlustatute tegeliku ligipääsu teenustele, on ravikindlustatute olukord alates 2008. aastast pidevalt halvenenud. Medicumi teeninduspiirkonnas elava 145000 elaniku geograafilis-demograafiline eriarstiabi teenusmahu vajadus on suurusjärgus 150 000 ravijuhtu aastas.

Eeldusel, et nimetatud ravimaht tagatakse stabiilselt vähemalt viieaastase perioodi jooksul, mida tervishoiuteenuse planeerimisel loetakse lühiperspektiiviks, võimaldab see teenuse osutajal planeerida personali, investeerida taristusse ja tagada ooteajad seadusega lubatud piirides. Sealhulgas peame Medicumis väga oluliseks laia erialavaliku pakkumist ja integreeritud patsiendikäsitlust ravimeeskondadena, millesse kuuluvad nii üldarstiabi-, õendus- kui ka kitsama eriala spetsialistid.

Medicumi 2015 ja 2016 aasta lepinguline ravimaht on suurusjärgus 95000 ravijuhtu aastas. Oleme ühel meelel Peeter Mardna murega: kui maal on ilma arstiabita jäämas iga neljas patsient, siis Tallinnas Lasnamäe piirkonnas on riiklike tervishoiupoliitiliste otsuste tõttu teist aastat järjest jäetud ilma eriarstiabita iga kolmas lasnamäelane.

Medicum on pidevas kontaktis valdkonna ministeeriumi ja Haigekassaga. Oleme omalt poolt lahendused välja pakkunud ja ravikindlustatute teenindamiseks valmis. Jätkuv alarahastatus ja riiklik vahetegemine HVA versus mitte-HVA viib paratamatult meedikute koondamiseni ja jätkuva tervishoiuteenuse piirkondliku kättesaadavuse halvenemiseni.

Lisa kommentaar

  • Jaanus Vool
    Medicumi juhatuse esimees

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.