Ingerainen: Tervisekeskuste projekt vajab teenuste mudelit

Eesti Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen
Eesti Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen

Eesti Perearstide Selts (EPS) seisab jätkusuutliku ja kvaliteetse esmatasandi teenuse eest. Kahjuks peegeldab äsja lõppenud tervisekeskuste projekti esmase taotlusvooru tulemus seda, et kui sisuline teenuste mudel puudub, siis jäävad soovitud investeeringud täitmata.

Tervisekeskuste projekti näol loodeti lahendada mitmeid sisulisi probleeme, mis on tingitud meie demograafilise olukorra muutusest, meditsiinipersonali vähesusest ja suurenenud koormusest esmatasandile.

Kõik see vajab täpset arusaamist, kuidas vajalikud teenused inimeseni jõuavad ja seda teadmist meil täna ei ole. "Perearstina olen mures eelkõige seepärast, et taaskord tehakse asju vales järjekoras - enne vorm ja seeejärel sisuline teenus. Kui betoonkarbid püstitatakse valmis enne seda, kui on selge, millist teenust, kellele ja kuidas seal osutama hakatakse ning kuidas toimub rahastamine, siis on tulemuseks hunnik kasutut ja kalli ülalpidamisega betooni, nagu on ka hooldushaiglate projektist juba näha ja väikeriigi tervishoiu õppetunnid võiks sealt juba õpitud olla. Näiteks väike, kuid oluline detail - kuidas lahendatakse transpordi küsimus?", selgitas Eesti Perearstide Seltsi juht dr Diana Ingerainen. 

Esmatasandi tervisekeskuse toimimise mudeli koostamiseks on kõik eeldused olnud olemas. Tartu Ülikooli teadlaste poolt on läbi viidud ulatuslik RAKE uuring, kaardistatud teenuste vajalik sisu ja koht. EPS on sellesse oma sisendi andnud;  kuid mudel on jäänud sündimata vaatamata asjaolule, et EPS on korduvalt selle puudumisele tähelepanu juhtinud, kuna see peaks olema kogu tervisekeskuste planeerimise eelduseks. Siiani ei ole täpselt sätestatud, kuidas käib tervisekeskuste võtmes esmatasandi põhiteenuste - ämmaemandusteenuse, füsioteraapia ja koduõendusteenuse osutamine, lisateenustest ja rahastusmudelist rääkimata. Ja karta on, et suurimaks kannatajaks antud küsimuses on patsiendid. 

Eesti Perearstide Selts on jätkuvalt valmis konstruktiivseks koostööks, seda enam, et esmase vooru alataotlustest lähtuvalt võiks olla teine ja kolmas voor paremini planeeritud. Samuti oleme igati valmis jätkuvalt osalema toimemudeli koostamisel, mis on esmatasandi võimestamise ja patsiendikeskse arstiabi vältimatuks eelduseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.