Reinsalu: Möödunud aasta kujunes haiglale edukaks

Kersti Reinsalu
Kersti Reinsalu

ITK juhatuse liige Kersti Reinsalu sõnul oli eelmine aasta haiglale edukas.

Lõppenud aasta jäi kolleegidele-partneritele kindlasti meelde Ida-Tallinna Keskhaigla 230. juubeliaastana, mil toimus hulgaliselt huvitavaid üritusi ning saime ohtralt meediatähelepanu. Majanduslikke näitajaid silmas pidades kujunes aasta meie haiglale edukaks – lõpetasime aasta ligi 700 000-eurose kasumiga, mille saavutamine ei olnud sugugi lihtne. Igal aastal balansseerime oma tegevuses vajaliku ja võimaliku vahepeal. Jätkusuutliku eelarve tagamiseks oleme pidanud piirama või edasi lükkama mitme meditsiiniseadme uuendamist ning vajalikke renoveerimisi. Samas on meil hea meel, et igal aastal suudame korda saata midagi silmapaistvat, soetada midagi suurt. Ühe sellise näitena tooksin välja eelmisest aastast kirurgiakliinikule paremate töötingimuste loomise uute operatsioonitubade näol.

Suur osa tehtavatest remondi- ja renoveerimistöödest on seotud meie majade vananenud tehnosüsteemide uuendamise ning Päästeameti nõuete täitmisega. Eelnenud aastaid võrreldes näeme, et aasta-aastalt on haigla tulud suurenenud ning oleme mahult Eesti tervishoius (ja Eesti majanduses) vägagi arvestatav konkurent. Juuresolev joonis näitab meie viimaste aastate tulusid ja kulusid miljonites eurodes.

Haigla lähiaastate esmane ja tähtsaim eesmärk on säilitada stabiilsus ajal, mil haigekassa paika pandud mahud on kindlalt piiritletud ega suurene märgatavalt. Haigekassast saadav tulu moodustab juba aastaid u 86% tulust ning haigla lisatulu jääb selle kõrval jätkuvalt sekundaarseks.

Mis on alanud aastal haiglale olulisim?

On hea meel tõdeda, et alanud aastaks oleme oma tegevusega jõudnud punkti, kus saame tööle rakendada eelarvemooduli veebilahenduse ning juhid saavad hakata jooksvalt oma üksuse eelarve seisu jälgima. Haiglas juurutatud eelarvestamise süsteem ja sellest kinnipidamine peaks võimaldama jõuda oodatud tulemuseni.

Tänavu peame hakkama saama tunduvalt väiksema tulude kasvuga. Kui viimasel viiel aastal on haigla tulud kasvanud alati üle 6%, siis sel aastal on kasv võrreldes eelmise aastaga ainult 3%. Olukorra teeb keeruliseks palgakokkulepe, mille järgi on meil kohustus tõsta aasta algusest meditsiinitöötajate miinimumpalka. Lisandunud summa seda kulu ei kata. Sel aastal on haigla suurimaks väljakutseks säilitada tulude-kulude tasakaal. Tasakaalu saavutamiseks peame tegema piiratud valikuid, lähtuma reaalsest olukorrast, unustamata haigla vajadusi. 2016. aastal oleme sunnitud vähendama haigla eelarves investeeringute mahtu, hetkel keskendume suuremate projektidena kirurgiakliiniku palatite renoveerimisele kahel korrusel. Siinkohal ei tohi ära unustada, et iga suurema renoveerimisprojekti juures peab arvestama paljude esmapilgul n-ö nähtamatute seadmetega, nagu ventilatsioon, energiasäästlikud valgustuslahendused jms, mis projekti maksumust lõpuks tuntavalt tõstavad.

Sel sügisel plaanime alustada ka T-korpuse renoveerimisega. Mahukas projekt hõlmab ladu, apteeki ja haigla töötajate kohvikut ning selle üheks eesmärgiks on seniste kohvikuruumide põhjalik renoveerimine. See on oluline samm selles suunas, et pikki tööpäevi tegevad haiglatöötajad saaksid endale kaasaegselt sisustatud hubase söögikoha.

Lisaks valmistame hetkel ette taotlust Magdaleena üksuse esmatasandi tervisekeskuse väljaehitamise rahastamiseks Euroopa Liidu struktuurifondide toel. Positiivse otsuse korral algaks mastaapne ehitustöö juba ilmselt 2018. aastal. Järgmistel aastatel ootavad oma järge naistekliiniku mitme üksuse renoveerimisprojektid, uue kuue peaksid saama 3. korruse operatsioonitoad ning sisekliiniku osakonnad. Püüame igal aastal leida võimaluse muuta haigla töökeskkond paremaks ning kaasaegsemaks. Luua tingimused, kuhu soovitakse tööle tulla ning ka jääda. Tasakaalustatud ja läbimõeldud tegevusplaan lähiaastateks toetab meie tegevust ning aitab haiglal püsida on konkurentsivõimelisena nii lähi- kui kaugemas tulevikus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.