Proviisori vastukaja apteegiketi juhile: apteek pole jaekauplus!

Proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas
Proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas

Eesti Proviisorite Koja esinaine Karin Alamaa-Aas kirjutab vastuseks Südameapteegi keti juhile Katre Kõvaskile, et apteeker ei pea olema turunduja ja kaubamüüja. Vastus on ajendatud Kõvaski poolt aprillis väljaöeldud mõtteavaldusest.

Teema tuli jälle kord päevakorda, kui Südameapteegi vastne juht, endine toiduainetööstur Katre Kõvask ütles 11. aprilli 2016 portaalile Med24 antud intervjuus selgelt ja valjult välja, et apteegi mõiste on muutumas ja apteegi tulevik on kaubandus.  Juba praegu positsioneerib ettevõte ennast kaubandusettevõttena!

Veel kurdab Kõvask, et Tartu Ülikoolist tulevad väga tugevate erialaste teadmistega proviisorid, kuid kahjuks ei õpetata koolis “päris elu” ja seetõttu peab noored ümber õpetama ja kasvatama… kelleks? Müügimeesteks? Turundusspetsialistideks?

Noored proviisorid tulevad apteeki kaasaegsete ja suurepäraste eraialaste teadmistega, olles valmis nõustama patsiente ravimialaselt, lähtudes patsiendi probleemist ja oma teadmistest ning sellest et iga ravim on mürk, mille vääral kasutamisel võivad olla väga rasked tagajärjed. Samuti teavad nad, et ka toidulisandeid ei ole vaja ilmaasjata tarvitada. Tulles apteeki, hakkavad noored oma teadmisi realiseerima, öeldes nii mõnelegi patsiendile pärast vestlust ja probleemi analüüsi, et tema ei näe praegu vajadust ühegi ravimi ega ka toidulisandi järele. Vahel piisab näiteks lihtsalt patsiendi nõustamisest tervisliku toitumise osas ja  rohkem liikuda soovitamisest.

See on tervishoiusüsteemis täiesti normaalne käitumine, kuid kindlasti tekitab küsimusi kaubandusettevõtte juhtkonnas.

Veel räägib Kõvask, et apteegid ei ole niivõrd enam ainult haigetele suunatud, vaid rohkem tervetele, et oma tervist ja ilu säilitada, ehk pannakse rõhku rohkem toidulisanditele, nahahooldusele ja nõustamisele. Jah, osa sellest on täiesti õige, sest mida rohkem tervisehädasid me suudame ennetustegevusega ära hoida, seda parem – nii patsientidele kui ka haigekassa rahakotile. Kuid vale on väita, et apteeker peab uuendusmeelseks olemiseks ravimitest rohkem toidulisandeid ja kreeme soovitama. Sellisel juhul nihkub fookus tervishoiult mujale. Kaasaegne arenev apteek ei ole kindlasti rohupood, kus põhirõhk on kreemi ja proteiinipulbri müügil.

Loe pikemalt arvamuslugu 14. juuni Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.