Arstidel on kohustus teavitada tööõnnetusest tööinspektsiooni

Palju tööõnnetusi toimub ehitussektoris.
Palju tööõnnetusi toimub ehitussektoris.

Tööinspektsioon on palunud Terviseametil kui tervishoiuteenuse osutajate üle riiklikku järelevalvet teostaval asutusel teavitada arste Töötervishoiu ja tööohutuse seaduses (edaspidi TTOS) sätestatud teavitamisekohustusest.

TTOS § 22 lg 3 järgi teatab arst raskest ja surmaga lõppenud tööõnnetusest ning töötajale tööõnnetuse tagajärjel ajutise töövõimetuse määramisest viivitamata kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis Tööinspektsiooni kohalikule asutusele.

Arstidel on vananenud arusaamad sellest, et Tööinspektsiooni peab tööõnnetusest teavitama see meditsiiniasutus, kuhu kannatanu esimesena pöördus.

Tööõnnetusest peavad arstid teavitama Tööinspektsiooni kui:

1) saabus surm. Teavitama peab surma tuvastanud arst;

2) tuvastati raske tervisekahjustus. Teavitama peab arst, kes raskusastme tuvastas;

3) ajutise töövõimetuse määranud arst (üldjuhul perearstid).

Arstid teavitavad Tööinspektsiooni tööõnnetusest üksteisest sõltumata ehk üks arst ei pea teadma, kas teine arst on Tööinspektsiooni teavitanud või mitte.

 

Näide 1: Patsient pöördub erakorralise meditsiini osakonda. Arst tuvastab raske tervisekahjustuse, kuid ajutist töövõimetust ei määra. Ajutise töövõimetuse saamiseks suunatakse patsient perearsti vastuvõtule. Perearst määrab ajutise töövõimetuse. Teavitamise kohustus on mõlemal arsti, sest üks tuvastas raskusastme raske ja teine määras ajutise töövõimetuse.

Näide 2: Patsient pöördub erakorralise meditsiini osakonda. Arst tuvastab kerge tervisekahjustuse, kuid ajutist töövõimetust ei määra. Ajutise töövõimetuse saamiseks suunatakse patsient perearsti vastuvõtule. Perearst määrab ajutise töövõimetuse. Teavitamise kohustus on vaid perearstil, sest tema määras ajutise töövõimetuse.

Näide 3: Patsient pöördub erakorralise meditsiini osakonda. Arst tuvastab kerge tervisekahjustuse, kuid ajutist töövõimetust ei määra. Ajutise töövõimetuse saamiseks suunatakse patsient perearsti vastuvõtule. Perearst ei määra ajutist töövõimetust. Teavitama ei pea ükski arst, sest raskusaste on kerge ja ajutist töövõimetust ei määratud.

Ajutise töövõimetuse põhjusega tööõnnetus määrab arst patsiendile, kui selgub vähemalt üks järgmistest asjaoludest: 

1. Liiklusõnnetus veokiga;
2. Liiklusõnnetus sõiduautoga, kui ilmneb, et sõidukis olnud isik(ud) täitsid tööülesandeid (nt
müügijuhid sõidavad müügipiirkondade vahel);
3. Õnnetus juhtus tööandja territooriumil (töökeskkonnas);
4. Õnnetus juhtus tööülesannet täites;
5. Teel koju, kui kannatanu on veel tööandja territooriumil;
6. Teel tööle, kui töötaja on jõudnud tööandja territooriumile.

Kui arst on määranud ajutise töövõimetuse põhjusega tööõnnetus või tööõnnetus liikluses, siis peab arst Tööinspektsiooni teavitama esimesel võimalusel, aga mitte ootama seda, et ajutine töövõimetus lõpetatakse või tööandja arstile kinnitab, et tegemist on tööõnnetusega. Lõpliku kinnituse tööõnnetuse kohta annab kannatanu tööandja Tööinspektsioonile, kui lõpetab tööandja poolse uurimise.

Arsti teatised tuleb edastada aadressile ti@ti.ee või Gonsiori 29, Tallinn 10147 Tööinspektsioon.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.